TOPOĽČANY. Zvýšená chorobnosť pomaličky ustupuje, môžu za to aj jarné prázdniny školákov. V poslednom kalendárnom týždni bolo na topoľčianskej epidemiológii nahlásených 1066 akútnych respiračných ochorení, z toho chrípke podobných 78. Týždeň predtým to bolo 1221 ochorení, z toho chrípke podobných 90, čo znamená zníženie o 155 prípadov. Najvyššia chorobnosť je vo vekovej skupine 6 až 14 ročných detí.
„V tomto roku boli spolu odobraté štyri materiály od pacientov, ktoré boli posudzovaní z podozrenia na chrípku, vírus bol potvrdený iba u jedného. Tiež sme hlásili jedno podozrenie na SARI, ale ani to laboratórne nepotvrdilo,“ vraví epidemiologička Ľudmila Krajčíková. Prognóza ochorení je stále rovnaká. Všetko teraz závisí hlavne od počasia. Ak bude sychravo, ochorenia sa znásobia, ak mrazivo a slnečno, ustúpia. Chorobnosť sa znížila v celom nitrianskom kraji, kde klesol aj počet prípadov pandemickej chrípky A(H1N1) 2009. Kým v minulom týždni potvrdili 13 prípadov, tento týždeň už len štyri, z toho tri v okrese Nitra a jeden prípad bol v okrese Nové Zámky. Na Slovenku doteraz podľahlo komplikáciám až 12 ľudí.
Čo robiť, aby sme chorobe predišli? „Základom stále zostáva, že zdravý a otužilý organizmus má väčšiu šancu ubrániť sa pred infekciou ako organizmus oslabený,“ vraví Ľudmila Krajčíková. Podľa nej je preto potrebné udržiavať sa stále v dobrej fyzickej kondícii, najmä správnou životosprávou, dopriať si dostatočnú pohybovú aktivitu, napríklad každodenný pobyt na čerstvom vzduchu a cvičenie, výborné je tiež otužovanie organizmu. V chladnejšom období je vhodné teplé obliekanie, ktoré bráni podchladeniu. „Keďže sa chrípka prenáša vzduchom, dôležité je časté a účinné vetranie miestností najmä v školách, škôlkach a upratovanie navlhko,“ vraví Krajčíková.
V čase chrípkových epidémií by sme sa mali tiež vyhýbať sa podujatiam, kde je veľa ľudí, ako sú napríklad kiná, divadlá, diskotéky a podobne. Tí, čo už na chrípku ochoreli, by nemali ochorenie podceňovať, čo znamená, že ho nesmú prechodiť, ale ležať a liečiť sa. „Z hľadiska ďalšieho šírenia infekcie je veľmi dôležité, aby obmedzili na najnižšiu mieru kontakt s ostatnými ľuďmi počas trvania príznakov ochorenia, aj keď sú tieto príznaky ľahké. Chorí by mali používať papierové vreckovky jednorazovo, po použití ich zahodiť a umyť si ruky,“ objasňuje Krajčíková a dodáva, že najefektívnejšou ochranou pred chrípkou však aj naďalej zostáva očkovanie.