TOPOĽČANY. Študenti Gymnázia a Strednej zdravotníckej školy sv. Vincenta de Paul sa rozhodli zapojiť do programu Adopcie afrických detí na diaľku pred dvoma rokmi. Hlavnými iniciátormi celej pomoci boli študenti Gymnázia sv. Vincenta de Paul. Tento rok sú už maturanti a opúšťajú brány svojej školy. Napriek tomu sa vedenie škôl rozhodlo podporovať toto africké dievčatko i naďalej, kým neskončí svoje základné vzdelanie.
Osud rozhodol o tom, že deväť ročné dievčatko Christine Kalunda sa dostalo pod patronát študentov, ktorí sa jej rozhodli finančne prispievať na vzdelanie. Christine pochádza z Nairobi, hlavného mesta Kene. Je polosirota a jej matka zarába na základné životné potreby praním bielizne. Študenti a profesori prispievajú každoročne sumou 300 eur na zabezpečenie jej najzákladnejších potrieb. „Moja dcéra dostala uniformu, učebnice, topánky a pracovné zošity čo ju veľmi potešilo. Moja rodina to vysoko oceňuje,“ napísala v liste pre školu matka Christine.
Výrazné pokroky
Prostredníctvom českého Humanistického centra Narovinu dostávajú študenti dvakrát do roka informácie o adoptovanom dievčatku. „Posielajú nám fotografie, kresby, kópie vysvedčenia a listy od samotnej Christine a jej mamičky. V listoch sa dozvedáme, ako sa našej školáčke darí v škole a aké dosahuje študijné výsledky. Na vysvedčení stálo, že Christine dosahuje výborné výsledky a robí veľké pokroky,“ povedala študentka. Okrem klasických predmetov, ktoré poznajú žiaci na Slovensku, sa žiaci v Keni učia aj svahilčinu, sociálne vedy, regionálne štúdiá a vedu pre poľnohospodárstvo.
Z príspevkov študentov dostávajú tí najchudobnejší aj potravinové prídely.
„Faith Mueni, matka Christine nám poslala list, v ktorom nám ďakuje za to, že pomáhame jej dcére. Je to pre ňu nádej, že jej dcéra bude mať lepší život. Takisto sme sa dočítali, že naša adoptívna zverenkyňa patrí k poctivým študentom a za celý školský štvrťrok vymeškala iba 5 dní. Na vysvedčení sme sa tiež dočítali, že Christine dosahuje dobré výsledky, ale ešte by sa mohla zlepšiť,“ dodala študentka.
Inšpirovali aj ostatných
Po pozitívnych skúsenostiach s adopciou na diaľku sa pre ňu rozhodla aj Obchodná akadémia Topoľčany. „Páči sa nám nápad pomáhať niekomu, kto to naozaj potrebuje. Príležitosť získať primerané vzdelanie by mal mať možnosť dostať každý. Spojilo nás spoločné nadšenie a zápal pre dobrú vec,” povedala jedna zo žiačok školy.
Cieľom adopcie na diaľku je pomôcť deťom zíslať vzdelanie v podmienkach úplnej chudoby. Do tohto programu sa môžu prihlásiť deti z neúplných rodín, alebo tie, ktorých finančná situácia je veľmi zlá. Finančné prostriedky nedostáva priamo dieťa, ale posielajú sa organizátorom adopcie v krajine. Tí spolupracujú s rodinou dieťaťa a zabezpečujú pre dieťa všetko potrebné. „Adoptívna rodina“ je pravidelne informovaná o tom, ako sa dieťaťu darí.
Autor: Lenka Kissová