TOPOĽČANY. Počas Svetového dňa obličiek, ktorý bol minulý štvrtok, si nenechali ujsť deň otvorených dverí v dialyzačnom stredisku B Braun v Topoľčanoch takmer dve stovky ľudí.
V rámci návštevy sa ľudia mohli zoznámiť nielen so zariadením strediska, čo zaujímalo najmä gymnazistov, pre ktorých bol pripravený odborný výklad, ale absolvovať aj základné vyšetrenia.
„Cieľom svetového dňa obličiek a našich aktivít je poukázať aj na to, že počet ľudí s poškodením obličiek, alebo s potenciálnym poškodením obličiek je podstatne vyšší, ako ich máme zachytených,“ prezradil nám primár strediska Lórant Bobák.
15 pozitívnych nálezov
Každý rok sa nesie v určitom nosnom programe, kým vlani sa poukazovalo na spojitosť cukrovky a obličiek, v tomto roku je zameraná pozornosť na spojitosť vzťahov medzi srdcom a obličkami. Ako ďalej Bobák uviedol základné vyšetrenie vo štvrtok podstúpilo 167 návštevníkov, ktorým zdravotné sestry zmerali tlak, zistili u nich hladinu cukru v krvi a moč podrobili analýze na prítomnosť bielkovín a krvi.
„Z vyšetrených návštevníkov sme u 15 zistili pozitívne nálezy, u ôsmich to bol zvýšený obsah cukru v krvi, piati mali zvýšený tlak a traja mali nález v moči,“ skonštatoval Bobák. „Zároveň sme ich odporučili na ďalšie odborné vyšetrenie.“
Strašiakom je cukrovka
Aj to bolo jedným z cieľov Svetového dňa obličiek, pretože ak sa u pacienta čím skôr zachytí potenciálne ochorenie obličiek, tým lepšie sa potom ochorenie lieči. Účinnejšie sú aj preventívne opatrenia a nedochádza k zhoršovaniu stavu pacienta.
„U nás je najväčším strašiakom už dialyzovaných pacientov cukrovka,“ vysvetľuje Lórant Bobák. V celoštátnom meradle je podiel dialyzovaných pacientov s touto chorobou až 36 percent.
„Pokiaľ ide o krvný tlak, jeho kontrola je predpokladom k tomu, že nepríde k zničeniu a poškodeniu obličiek. Neúmerne vysoký krvný tlak ničí obličky a napomáha k zhoršeniu ich funkcie,“ dodal Bobák.