TOPOĽČANY. Spúšť. Tak sa dá nazvať terajší stav ľavého brehu rieky Nitra, do ktorého zasiahli ničivé ruky pilčíkov.
Výrub stromov, ktorý mal byť protipovodňovým opatrením, sa však podľa viacerých názorov ľudí vymkol niekomu s pod kontroly.
Ľudia, ktorým nebol osud stromov ľahostajný, sa začali búriť, písať do novín i televízie. Až ich iniciatíva zastavila motorové píly a s pomocou topoľčianskej radnice, ktorá vydala 7. marca predbežné opatrenie sa postarali o to, aby sa výrub prerušil až do odvolania a pokračovalo sa v ňom už iba so prísneným dohľadom úradov.
A kto ponesie zodpovednosť? Tak na túto otázku sa snažili nájsť odpoveď zamestnanci viacerých úradov - Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Obvodného úradu životného prostredia a predstavitelia mesta Topoľčany 15. marca počas spoločného stretnutia. Zhodli na tom, že práce pri rieke boli príliš urýchlené.
„Bohužiaľ zlyhali viaceré organizácie. Pri podobných úkonoch bude musieť v budúcnosti zabezpečiť väčšiu kontrolu,“ povedal topoľčiansky primátor Peter Baláž.
Porušili zákon, či nie?
Výrub stromov má na starosti Správa povodia hornej Nitry, ktorá túto prácu zadala firme Topholz (vyhrala konkurz – pozn.red). Konkrétne ide o okolie tokov riek Nitra, Chotina a Dršňa. Takéto práce musí správca toku vykonávať, pretože to je jeho povinnosťou zo zákona.
Zdroj blízky našej redakcii však tvrdí, že správca toku nekonal celkom v súlade s kostolným poriadkom.
„Správca nielenže nepostupoval citlivo, ale nedodržal zákonný postup stanovený odbornou organizáciou akou je Štátna ochrana prírody a neriadil sa ich odborným stanoviskom. Ďalšou chybou bol jeho laxný prístup k realizácii, pretože práce na výrube nechal takmer bez dozoru. Aj keď priamo neporušil zákon, resp. nie je to taká skutková podstata zadefinovaná zákonom, za ktorú by mohla byť uložená pokuta, v súlade so zákonom o ochrane prírody to určite nie je,“ tvrdí náš zdroj. Podľa jeho ďalších vyjadrení je už len ten fakt, že výrub sa odohral v mieste Chráneného vtáčieho územia, kedykoľvek právne napadnuteľný.
Prednosta Krajského úradu životného prostredia Nitra Ivan Michna má na celú vec svoj pohľad. „Vyrúbanie stromov mohlo byť citlivejšie, avšak nebol porušený zákon, keďže správca tokov musí vykonávať údržbu povodí riek,“ povedal Michna.
„Štátna ochrana prírody vydala odporúčania, akým spôsobom má prebiehať výrub. Bohužiaľ tieto pokyny nie sú záväzné a majú iba odporúčací charakter. V rámci kraja sa budeme snažiť vytvoriť všeobecné pravidlá, podľa ktorých sa bude postupovať pri údržbe vodných tokov. Je treba zlepšiť komunikáciu,“ dodal Michna.
Stromy to nevzkriesi
S vypiľovaním stromov začala firma Topholz 7. februára na oboch brehoch rieky a plánovala v ňom pokračovať do 31. marca, keď sa končí obdobie vegetačného pokoja. Okolie rieky Nitra, tak ako aj ostatná väčšia časť Topoľčianskeho okresu, však spadá pod Chránené vtáčie územie, v ktorom sa má píliť zvlášť citlivo vzhľadom na to, že v útrobách stromov môžu žiť vtáky.
Aj napriek tomu je takzvaná „úprava“ ľavého brehu rieky Nitry ukončená a vyťatým stromom sa život vrátiť nedá. Pravý breh rieky ešte nedokončili a ďalšie práce sa vykonajú už iba so súhlasom a dohľadom topoľčianskej radnice, správcom vodného toku a úradom životného prostredia.