TOPOĽČANY. Pri stanovovaní množstva dusičnanov vo vzorkách vody, ktorú priniesli občania z vlastných zdrojov počas Svetového dňa obsahu vody na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Topoľčanoch, boli zistené alarmujúce výsledky. Vyše 80 percent vzoriek nezodpovedalo kvalite pitnej vody.
„V tomto roku sme zaznamenali enormný záujem zo strany občanov, priniesli nám až 221 vzoriek, kým v predchádzajúcich rokoch ich bývalo len okolo 50. Dosť ľudí prišlo aj z okresov Bánovce a Partizánske. Dôvody kontroly kvality vody zo strany verejnosti boli aj ekonomické,“ vysvetľuje , vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia na RÚVZ v Topoľčanoch Mária Škodová. „Mnohí uvažovali o tom, že sa napoja na vlastný zdroj vody. Keď sa však dozvedeli výsledok, upustili od toho. Voda dnes tvorí pomerne veľkú položku v rodinnom rozpočte, a aj my sme zaznamenali zníženú spotrebu vody vo vodovodoch.“
Vysoké koncentrácie
Na orientačné stanovenie dusičnanov vo vode, ktoré sa vyhodnocovalo kolorimetricky Nitro-testom, priniesli niektorí ľudia aj vodu z vodovou a niektorí takúto vodu ešte aj upravenú. Z domácich vodných zdrojov pochádzalo 90 percent vzoriek.
Po analýze sa zistilo, že z 221 vzoriek vyhovovalo požiadavkám nariadenia vlády na pitnú vodu len 40 z nich.
„V 82 percentách prípadov obsah dusičnanov vo vode prekračoval povolenú medznú hodnotu. Vo väčšine vzoriek sme zistili koncentráciu viac ako 200 mg dusičnanov na liter vody. Podľa nariadenia vlády, na území Slovenskej republiky je povolená medzná hodnota obsahu dusičnanov 50 mg/l pre dospelých, pre dojčatá je to 10 mg/l,“ dozvedeli sme sa od Márie Škodovej.
Napojte sa na vodovod
Vysoký obsah dusičnanov vo vode môže pri jej dlhodobom požívaní ohroziť zdravie človeka. Môžu škodiť nepriamo tým, že sa v tráviacom trakte môžu redukovať na dusitany, ktoré reagujú s amínmi z potravy za vzniku nitrozamínov, ktoré sú potenciálnymi karcinogénmi. Okrem toho reagujú v krvi s hemoglobínom a vzniká methemoglobín, ktorý nie je schopný prenášať kyslík, preto je ohrozené normálne okysličovanie tkanív.
„Občanom sme odporučili, aby vodu s vysokým dusičnanov nepoužívali na pitie ani na varenie. Dusičnany sa totiž z vody varením nedajú odstrániť, ako si to mnoho ľudí omylom myslí. Mali by sa napojiť na verejný vodovod, a tam kde to nie je možné sa dá voda upravovať, avšak to je už odborná záležitosť,“ hovorí Mária Škodová.
Zároveň ju počas Svetového dňa vody zarazilo zistenie, že niektorí ľudia si upravujú vodu z verejného vodovodu filtrami.
„Pochopiteľne, že sme v nej nezistili zvýšený obsah dusičnanov. Ich koncentrácia vo verejných vodovodoch je nižšia ako 10 mg/l. Nevidím zmysel v upravovaní takejto vody filtrami. Sú vypracované štúdie, podľa ktorých sa filtrovaním zhoršuje mikrobiologická kvalita vody a znižuje sa tiež obsah vápnika a horčíka v pitnej vode, pričom tieto prvky sú pre zdravie človeka potrebné,“ dodala Škodová.