V máji sa na Slovensku začne sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Komisári začnú obyvateľov navštevovať od 13. mája. Po prvý raz si budeme môcť vybrať, či formuláre vyplníme písomne, alebo elektronicky.
TOPOĽČANY. Sčítanie obybateľstva sa koná na území Slovenskej republiky po desiatich rokoch. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady európskych spoločenstiev sa v tomto roku koná aj vo všetkých členských štátoch Európskej únie, aby sa zvýšila medzinárodná porovnateľnosť výsledkov. Na Slovensku sa začne 13. mája a skončí 6. júna. Rozhodujúcim okamihom bude polnoc z 20. na 21. mája. Ak sa dieťa narodí do polnoci 20. mája, bude zaradené do sčítavania. Ak sa narodí po polnoci, do sčítavania zaradené nebude.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Sčítanie budú vykonávať sčítací komisári, ktorí navštívia domácnosti celkovo dvakrát. Najskôr odovzdajú obyvateľom dotazníky a následne si ich vyplnené prídu vyzdvihnúť. Počet sčítacích komisárov bude závisieť od počtu vytvorených sčítacích obvodov, pričom jeden obvod bude tvoriť približne 100 až 120 bytových domácností, čiže jeden sčítací komisár zabezpečí priemerne 350 až 400 obyvateľov.
V Topoľčanoch bude zabezpečovať sčítanie obyvateľov približne 80 sčítacích komisárov. Pre mesto bola vyčlenená dotácia na sčítanie vo výške 25 385 eur. Tieto peniaze budú určené a bežné výdavky súvisiace s prípravou, priebehom a vykonaním sčítania. Vyplatené z nich budú aj odmeny pre sčítacích komisárov. Presná výška odmien komisárov sa nedá určiť. Závisí to od toho, koľko sčítacích hárkov komisár obdrží a aké budú ostatné náklady mesta pri sčítaní.
Negramotným pomôžu
„Najväščie problémy očakávame na Palande a v cukrovare pre sčítaní negramotných obyvateľov. Mestská polícia bude pravdepodobne spolupracovať s komisármi, ktorí budú pôsobiť v týchto častiach mesta, aby bola zabezpečená ich bezpečnosť a aby sčítavanie prebehlo hladko,“ povedala Janetta Kadliečková, vedúca organizačného odboru mesta Topoľčany. Sčítací komisári sú zo zákona povinní obyvateľom pomôcť s vypĺňaním formulárov. Štatistici predpokladajú, že ich služby využijú aj osamelo žijúci starí ľudia, zdravotne postihnutí, či menej gramotní ľudia.
Elektronické sčítanie
Údaje je zo zákona povinný poskytnúť každý Slovák. Zákon ale nepozná sankcie v prípade, že tak niekto neurobí, alebo ak uvedie nesprávne údaje. „Sú krajiny, kde ak sa nesčítate, dostanete pokutu alebo inú sankciu. My to v zákone nemáme a nemáme to tam vedome, pretože sme sa rozhodli ísť cestou získavania dôvery verejnosti a cestou presviedčania verejnosti o zmysle tejto akcie,“ povedala Ľudmila Benkovičová, predsedníčka štatistického úradu. Mnohí sa boja o anonymitu svojich údajov.
Podľa štatistického úradu, sa o to obyvatelia báť nemusia. V hárkoch nebudú okrem dátumu narodenia vypĺňať žiadne osobné údaje. „Ak majú niektorí aj tak obavy o údaje ktoré poskytnú, móžu využiť možnosť vyplnenia sčítacieho hárku prostredníctvom internetu,” dodala Kadliečková. Na Slovensku je to prvý krát, čo budú mať obyvatelia možnosť vyplniť sčítací hárok elektronicky. Ten, kto sa rozhodne využiť túto možnosť, dostane od komisára identifikačný kód, prestredníctvom ktorého sa prihlási do databázy štatistického úradu a vyplní dotazník. Čas na elektronické sčítanie bude kratší. Prebiehať bude od 21. do 29. mája. "Je to preto, aby si sčítací komisári mohli skontrolovať, či sa obyvatelia, ktorí im avizovali záujem o elektronické sčítanie, skutočne aj takto sčítali," vysvetlila Zuzana Štukovská zo Štatistického úradu SR.
Štatistici očakávajú, že elektronicky sa sčítajú hlavne mladí ľudia. Vzhľadom na to, že zatiaľ nemajú skúsenosti s takouto formou sčítania, netrúfajú si odhadnúť, aké percento populácie využije túto možnosť.