V Topoľčanoch je ročne takmer dvesto svadieb

Ľudia sa najčastejšie sobášia na jeseň. Mladí sú pri vstupe do manželstva ľahkovážnejší. V Topoľčanoch vykonávajú obrady okrem primátora traja poslanci.

Kvetoslava Markovičová vykonáva obrady vyše 12 rokov. Matrikárka Janka Miškolczyová je na svadbách tiež prítomná.Kvetoslava Markovičová vykonáva obrady vyše 12 rokov. Matrikárka Janka Miškolczyová je na svadbách tiež prítomná. (Zdroj: ARCHÍV KVETOSLAVY MARKOVIČOVEJ)

Počet zosobášených párov na Matričnom úrade v Topoľčanoch v posledných rokoch klesol. Kým v rokoch 2007 a 2008 tam bolo zapísaných 214 sobášov, vlani sa v Topoľčanoch zosobášilo 186 párov, no roku 2009 len 172 párov. Spomínané čísla udávajú počet uzavretých cirkevných aj civilných sobášov dohromady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do manželstva vstupovali na radnici aj cudzinci. „V roku 2010 to bol občan z Pakistanskej islamskej republiky a Ruskej federácie.

Sobášili sme aj občanov z Poľska, Srbska, Francúzska, Rakúska, Talianska, Českej republiky, USA, Rumunska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska,“ hovorí topoľčianska matrikárka Janka Miškolczyová.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej uviedla, ľudia sa najčastejšie sobášia na jeseň. V období od septembra do novembra si povie svoje áno takmer 40 mladomanželov mesačne.

Piatok a nepárna sobota

Na uzavretie manželstva sú určené dva dni v týždni. Každý piatok a potom každú nepárnu sobotu. V iné dni sobáše bývajú ojedinele.

„Ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený vtedy robíme obrad uzavretia manželstva mimo obradnej siene aj mimo určenej doby,“ hovorí matrikárka.

V iných prípadoch sa mimo obradnej siene na topoľčianskej radnici nesobášilo. „Na uzavretie manželstva iné vhodné miesto má byť dôstojné v zmysle zákona. V našom okolí sa nenachádza lokalita, ktorá by vyhovovala vhodným podmienkam na uzavretie manželstva mimo obradnej siene,“ vysvetľuje Janka Miškolczyová.

SkryťVypnúť reklamu

V Topoľčanoch určilo mestské zastupiteľstvo na výkon občianskych obradov štyroch sobášiacich. Okrem primátora Petra Baláža a viceprimátora Milana Lisého sú to ešte poslankyne Anna Mikulská a Kvetoslava Markovičová.

Snúbenci na koňoch

Posledne menovaná má so sobášením zo všetkých najväčšie skúsenosti. Kvetoslava Markovičová je poslankyňou Mestského zastupiteľstva už piate volebné obdobie a sobáši od roku 1999.

„Najčastejšie som vykonávala obrady ešte za primátora Segeša, kedy som začínala. Po nástupe primátora Baláža ich už toľko nebolo, aj na mňa to bolo veľa, a bola som rada, že som nemala toľko povinností. Sama som o to požiadala, veď nech sa zaučia aj ďalší poslanci.“

V tomto roku sobášila poslankyňa Markovičová zatiaľ dva snúbenecké páry, no koľko ich bolo za predchádzajúcich dvanásť rokov sotva dokáže spočítať. Určite ich bolo najmenej sto.

SkryťVypnúť reklamu

„Nikdy nezabudnem na svadbu trampov, z ktorej som mala veľmi pekný zážitok. Snúbenci v typicky trampskom oblečení prišli na radnicu prišli na koňoch a pred nádvorím zosadli. Obrad prebehol normálne a po jeho skončení sa pobrali mladomanželia na koňoch aj preč.“

Meškajúce nevesty

Podľa Markovičovej svadobné šaty nie sú typické pre každú svadbu. Zažila aj jednoduché oblečenie u žien a ženíchov v rifliach.

Nezabudnuteľný bol aj sobáš nevesty z Myjavy a ženícha z druhého konca Slovenska, ktorí sa rozhodli, že budú maž svadbu niekde v strede a rozhodli sa pre Topoľčany. „Pred obradom však zistili, že nemajú obrúčky. Našťastie si spomenuli, že ich nechali v Jacovciach, kde mali svadobnú hostinu. Príbuzní ich nakoniec priniesli a svadba sa trochu omeškala,“ spomína Markovičová.

Obrady sa oneskorili viackrát, väčšinou prišla neskoro nevesta, aj o pol hodinu, a v jednom prípade odpadol ženích. „V preplnenej miestnosti bol vydýchaný vzduch a tak mu prišlo nevoľno.“

Kvetoslava Markovičová sobášila aj cudzincov. „Raz to bol vietnamský pár, inokedy zasa Angličania a Rakúšania, ktorí sa brali Slovenky. Na týchto obradoch musel byť prítomný tiež tlmočník.

Dva sobáše zažila aj v nemocnici. Išlo o ťažko chorých ľudí, bolo to na chirurgii a na doliečovacom oddelení.

Sobáše rozvedených

Podľa sobášiacej poslankyne niektoré mladé páry berú sobáš na ľahkú váhu, kým starší ľudia mu prikladajú väčšiu dôležitosť. Aj preto vo svojej praxi viackrát zažila, že bola opätovne prítomná na obrade tých istých ľudí.

„Sobášila som aj dosť rozvedených párov. Niektorí sa rozhodli zobrať sa po rozchode znovu, ďalší si našli nových životných partnerov. Keď sa niektoré ženy voči mne ocitli druhý raz, boli citlivé aj sa rozplakali.

Stalo sa mi to viackrát, a bolo mi to tak trochu aj ľúto,“ hovorí Markovičová.

Také prípady sú skôr ojedinelé. Oveľa viac je rada, keď sa stretne s pármi, ktoré jej za to, že ich dala dohromady poďakujú a pochvália sa, že im to v manželstve klape. „Aj nedávno ma prišla navštíviť na moje pracovisko v nemocnici babička s dvomi deťmi, ktorá im povedala toto je teta, ktorá sobášila vašich rodičov. „Potešilo ma, keď mi povedala, že rodičia spolu dobre nažívajú.“

Obrad za euro

V časoch, keď Kvetoslava Markovičová začala sobášiť, dostali poslanci za vykonanie obradu 30 korún, teda jedno euro. „Nepáčilo sa nám to a túto čiastku nám neskôr zvýšili.“

„Sobášiacim poslancom prináleží na základe odmeňovacieho poriadku schváleného mestským zastupiteľstvom od 1. júla 2006 odmena za každý obrad 8,29 €. Nedostáva ju primátor, ktorému sobášenie vyplýva z funkcie.,“ dozvedeli sme sa od vedúcej organizačného odboru na Mestskom úrade v Topoľčanoch Janetty Kadliečkovej.

Osobám povereným vykonávať občianske obrady mestským zastupiteľstvom (poslanci MsZ), príslušným zamestnancom MsÚ a spolupracujúcim osobám pri občianskych obradoch, ako sú sobáše, uvítania detí do života, významné životné jubileá, slávnostné prijatia, pohreby a podobne, sa poskytuje aj polročný príspevok na úhradu zvýšených výdavkov na ošatenie a na úpravu zovňajšku vo výške 132,77 €. Táto výška polročného príspevku sa poskytuje v závislosti od počtu obradov pomerne zo spomínanej sumy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 094
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 305
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 053
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 467
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 268
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 017
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Dušan "DUSSKY" Vlnka

Je rocková, má grády. Vypočujte si ju priamo v článku.


1
Oslava Medzinárodného dňa Rómov v Topoľčanoch.

V komunite oslávili Deň Rómov.


2

Zamerali sa aj na cestnú premávku.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu