PARTIZÁNSKE. Výšková budova, ktorá sa náchádza v centre Partizánskeho je jeho obyvateľom už roky tŕňom v oku. Minulý rok začali obyvatelia mesta spisovať petíciu za jej zbúranie. Demolícia budovy by však stála 830 000 eur, ktoré ale mesto nemá. Primátor mesta sa rozhodol, že budovu nechá vysťahovať. „Budúci rok požiada mesto o úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výstavnu nových činžiakov,“ povedal Jozef Božik, primátor Partizánskeho. Tí, ktorí riadne platia nájomné dostanú šancu bývať v iných panelákoch. Obyvateľov výškovej budovy, ktorí neplatia nájomné bude mesto deložovať. „Mladé začínajúce rodiny a ľudia, ktoré majú problém so solventnosťou by mali mať možnosť bývať aj v lacnejších bytoch, no nie na námestí. Občania, ktorí tu bývajú vyhadzujú odpadky von oknom a znečisťujú celé okolie. Deti sa naháňajú po parku a ničia okrasné rastliny. Problémy sú aj s neplatičmi. Pravidlá platia pre všetkých, preto musíme začať konať rázne,“ dodal primátor. Vyprázdnenú budovu budú podľa slov primátora strážiť dvaja strážnici. Platení budú z príjmov za antény, ktoré sú na streche budovy.
Nespokojní obyvatelia
Dnes býva vo výškovej budove približne 500 nájomníkov s ktorými nemajú obyvatelia mesta veľa dobrých skúseností. „Kedysi som tam bývala a bola to pekná budova. Keď sa tam nasťahovali rómovia a rôzni neprispôsobivý obyvatelia začala celá chátrať. Vnútry sa doslova nedá dýchať,” povedala Mária Palušová. „Dúfam, že mesto svoje sľuby dodrží. Už roky sa o tomto probléme diskutuje a skoro nič sa nerobí. Všimol som si, že na námestí sa začínajú množiť drobné krádeže a rozmáha sa vandalizmus. Ak sa budova vyprázdni, budem iba rád,“ dodal Milan Tlčimuka.
Chátra od revolúcie
Výšková budova na námestí SNP v Partizánskom bola dokončená v roku 1963 a slúžila ako slobodáreň pre zamestnankyne obuvníckej fabriky. Po roku 1990, keď skrachoval obuvnícky koncern ZDA začala budova chátrať a slúžila ako sociálna ubytovňa. V roku 2003 ju mesto odkúpilo za 133 tisíc eur aj s nájomníkmi, ktorí v nej bývali za katastrofálnych podmienok. Na čiastočné odstránenie nedostatkov mesto preinvestovalo 450 tisíc eur, avšak nepodarilo sa dosiahnuť štandardné podmienky bývania.