TOPOĽČANY. Strana demokratickej ľavice (SDĽ) ohlásila na 20. apríla protestné zhromaždenie pred topoľčianskou radnicou, na ktorom sa mali zúčastniť aj dôchodcovia, ktorí nesúhlasia so zvyšovaním poplatkov. Strana očakávala hojný protest, nakoniec sa však na protestné zhromaždenie dostavilo zhruba desať ľudí, ktorí pred mestským úradom postávalo s niekoľkými členmi SDĽ.
„Treba brať do úvahy, že ľudia, ktorých sa toto opatrenie dotýka, majú v priemere 80 až 90 rokov, majú veľké zdravotné problémy, mnohí z nich sú pripútaní na lôžko, prípadne na priestory svojho obydlia, avšak ľudia, ktorým nie je ľahostajná táto situácia prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s opatrením zastupiteľstva,“ povedal okresný predseda strany Alexander Riabov. „Časť z nás šla na rokovanie a druhá časť, zhruba desať ľudí, ostala ešte jednu hodinu aj s transparentom pred budovou radnice, kde informovali okoloidúcich, ktorí sa pri nich zastavili o protestnej akcii,“ popísal situáciu Riabov.
Zo strany okoloidúcich sa protestujúcim dostalo podpory. „Zvýšenie, ktoré sa udialo je príliš veľké a nárazové. Dôchodcom sa poplatky zvýšia dvojnásobne. Ten kto platil 80 eur, bude musieť zaplatiť 160. Ak je skutočne nutné zvyšovať poplatky, malo by sa tak udiať postupne. Ak sa valorizujú dôchodky, môžu sa zvyšovať i poplatky,“ povedal Martin Halás, podpredseda strany SDĽ. Strana teda vyhlásila, že v najbližšom období bude zvažovať tiež ďalšie možnosti napríklad v podobe petície a iných ďalších možností ako zvrátiť tento pre topoľčianskych dôchodcov výrazne nepriaznivý stav.
S primátorom sa dohodli na kompenzáciách
Členovia SDĽ sa počas prestávky zastupiteľstva osobne rozprával s primátorom Petrom Balážom. Potom opustili sálu. „Primátor mesta trvá na zvýšení poplatkov a nevidí priestor na ich zníženie. Nemá zmysel tu zostávať, ak nie je vôľa niečo zmeniť. Hlavný dôvod, prečo odchádzame, je ale ten, že nám primátor prisľúbil zavedenie opatrení na zníženie dopadov zvyšovania poplatkov na dôchodcov s najmenšími príjmami. Situáciu budeme naďalej monitorovať a ak nemudú opatrenia dostatočné, sme pripravení začať petíciu na zníženie poplatkov,“ povedal Halás.
„Z tohto hľadiska považujeme protesty spred NRSR z konca marca a toho posledného v Topoľčanoch za úspešné, a to z toho dôvodu, že vďaka nim mesto konečne po štyroch mesiacoch pristúpilo ku konštruktívnym rozhovorom na tému zmiernenia tohto zlého nesociálneho opatrenia,“ doplnil Riabov.
Podľa primátora Petra Baláža je opatrovateľská služba pre občanov dôležitá, ale je aj finančne nákladná a mesto ju dofinancováva zo svojho rozpočtu. „Pôvodne sme ju ešte v roku 2010 dofinancovávali 88 percentami,“ uviedol. Ešte aj po zvýšení poplatku o sto percent na ňu mesto pripláca 3,24 eura za hodinu. Financie, ktoré mesto získa zo zvýšení poplatkov, chce investovať do zvýšení platov opatrovateliek.
„Naším cieľom je, aby sa opatrovateľské služby skvalitňovali. Ak chceme niečo skvalitniť, musíme to vedieť aj zaplatiť. Plat opatrovateľky vo výške 300 eur je žalostne málo,“ uviedol primátor. Mesto po proteste pripraví smernicu, podľa ktorej budú mať dôchodcovia s najnižšími príjmami, ktorí využívajú opatrovateľskú službu, nárok na preplatenie časti poplatkov za lieky. Podľa Baláža sa pripraví aj zavedenie sociálneho taxíka. V máji zasadne Komisia sociálna a bytová, ktorá by mala prejednať konkrétne spôsoby a výšku kompenzácií. Ak kompenzácie schváli, mali by začať platiť od 1. júna. „Chceme byť v poskytovaní pomoci adresní a poskytovať ju hlavne tím, ktorí ju najviac potrebujú. Mnohí ľudia opatrovateľskú službu zneužívajú a tomu chceme zabrániť,“ uviedol primátor. Martin Halas však oponoval, že o prípadoch zneužívania nevie.
Dodatky vraj podpísali
Koncom marca strana SDĽ zorganizovala cestu niekoľkých dôchodcov za Robertom Ficom, predsedom strany Smer-SD. Halás si myslel, že expremiér je jediný, kto by si mal vedieť so situáciou poradiť, pretože primátorskú stoličku aj mestské zastupiteľstvo má pod kuratelou Smer. Fico sa nakoniec s dôchodcami nestretol. Dôchodcov si nakoniec vypočuli iba jeho stranícki kolegovia Pavol Goga a Vladimír Faič.
„Myslím si, že dôchodcovia boli politicky zneužití. Neviem, prečo nešli najprv za mnou, ale hneď do parlamentu. Po ich ceste za expremiérom som sa osobne rozprával s každým z nich a diskutoval som o tomto probléme. Nakoniec podpísali dodatky k zmluvám o opatrovateľskej službe, v ktorých sa zvýšili poplatky. Myslím, že to o niečom svedčí,“ povedal Peter Baláž.
Martin Halás obvinenia z politikárčenia odmieta aj napriek tomu, že na transparente, ktorí držali pred mestským úradom bolo veľké logo SDĽ. „Najmä politici by mali byť vzorom pre ostatných ľudí. Ľudia sú znechutení politikou a škandálmi spojeními s ňou. Snažíme sa konať to, čo je správne,“ uviedol.
Chronológia
27.11.2010 – primátorskú stoličku v Topoľčanoch obhájil primátor Baláž. Jedným z bodov jeho programu bolo: „naďalej skvalitňovať opatrovateľskú službu ako najhumánnejší spôsob starostlivosti o zdravotne postihnutých a prestárlych občanov“
14.12.2010 – zasadnutie MsZ rozhodlo o zvýšení poplatku za opatrovateľskú službu z 0,50 eur na 1 euro za hodinu. Ako dôvod uviedli šetrenie financií. Na tom istom zasadnutí si zastupiteľstvo odsúhlasilo aj odmeny pre seba aj primátora, spolu vo výške do 19 200 eur. Primátor dostal 5700 Eur.
9.2.2011 – nesúhlas so zvýšením poplatkov pre dôchodcov odkázaných na pomoc iných prišli vyjadriť na zastupiteľstvo. Vypočuli si ich, ale o znížení na pôvodnú úroveň ani o postupnom zvyšovaní poplatku nechceli rokovať.
31.3.2011 – deň pred vstúpením opatrenia do platnosti sa konal protest dôchodcov pred NR SR, kde čakali na rodáka z Topoľčian Robarta Fica. Namiesto Fica sa s dôchodcami stretli poslanci Faič a Goga, ktorí prisľúbili, že zorganizujú stretnutie dôchodcov a primátora, na ktorom sa aj osobne zúčastnia. Nestalo sa.