NITRA. Medzi strednými školami, ktoré sa prezentovali na výstave Mladý tvorca na nitrianskom Agrokomplexe, nechýbali ani zástupcovia Topoľčian a Partizánskeho. Zaujali ich výstavné stánky aj výrobky, za ktoré si odniesli ocenenia, no v poslednom čase klesol záujem o štúdium niektorých odborov na školách. Paradoxom je, že o absolventov mnohých „nepopulárnych“ odborov majú na druhej strane záujem výrobcovia.
Neotvorili odbory
Potvrdil nám to aj zástupca riaditeľky Strednej odbornej školy (SOŠ) drevárskej v Topoľčanoch Ján Lacko. „Na našej škole pociťujeme slabý záujem žiakov o študijné odbory. V tomto školskom roku sme neotvorili učebné odbory stolár, čalúnnik, umelecký stolára a tesár. Ako to bude vyzerať v septembri zatiaľ nevieme, ešte nemáme uzatvorené prihlášky zo základných škôl. Na druhej strane ma oslovujú majitelia topoľčianskych firiem, že by potrebovali stolárov aj čalúnnikov, ale na tieto odbory sa žiaci nehlásia.“
Topoľčianski drevári majú na výstave Mladý tvorca dobré renomé. Vlani získali cenu ministra hospodárstva, a ani v tomto roku neodišli naprázdno. Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica im odovzdal cenu za najlepšiu expozíciu a okrem nej si SOŠ drevárska odniesla ceny aj za umelecké spracovanie dreva, TOP výrobok a za inováciu a technickú tvorivosť. Žiak tejto školy Jakub Boháčik zasa zvíťazil v súťaži o najlepšiu maturitnú prácu.
Úspešní cukrári
Na nitrianskej výstave zabodovali aj cukrári zo SOŠ potravinárskej na Krušovskej ulici v Topoľčanoch. Patrí im prvá cena za TOP výrobok v kategórii umelecké spracovanie výrobkov z potravín. Porotu očaril ich exponát „Z rozprávky do rozprávky,“ so známymi postavička televíznych večerníčkov stvorenými z marcipánu.
„Návštevníkov výstavy zaujal aj náš stánok, v ktorom sme ponúkali koláče, zákusky osúchy aj veľkonočné kolekcie,“ pochválil sa riaditeľ školy Milan Ašverus.
Pokiaľ ide o štúdium na ich škole, žiakov je menej ako v minulosti. „Čakáme na prihlášky, dúfame, že naplníme učebné odbory hlavne pokiaľ ide o cukrárov a pekárov, lebo o tieto profesie je veľký záujem zo strany podnikov,“ skonštatoval Ašverus a dodal, že podľa ich štatistiky z roku 2010 na trhu práce sa neumiestnilo len 7 percent absolventov SOŠ potravinárskej.
Záujem je o kuchárov aj obuvníkov
Trochu iná je situácia na SOŠ Tovarnícka 1609 v Topoľčanoch, kde v posledných rokoch zaznamenávajú rovnaký záujem o odbory čašníka, kozmetička aj kaderníčky a v súčasnosti sa dosť žiakov hlási na štvorročný odbor, dozvedeli sme sa od majstra odbornej výchovy Pavla Laciku. Ako ďalej dodal čašníkov a kuchárov je záujem aj v zahraničí kam odchádza dosť absolventov školy. Uplatnenie na našom trhu nájdu aj kozmetičky a kaderníčky, pričom mnoho z nich rozmýšľa o otvorení vlastného salónu.
„Na Spojenej skole v Partizánskom sa žiaci najčastejšie hlásia na odbory kuchár, pekár predavač a elektromechanik,“ hovorí hlavná majsterka odborné ho výcviku Daniela Škvareninová.
„Pokiaľ ide o uplatnenie na trhu, najlepšie sú na tom kuchári. O absolventov dvojročných odborov – výroba obuvi má zasa záujem firma Gabor. Naši žiaci tam chodia aj na prax a po vyučení je ich firma ochotná zamestnať.“