TOPOĽČANY. Tribečské múzeum otvorilo výstavu Bojovníci z nebies pri príležitosti 66. výročia oslobodenia Topoľčian. Na slávnostnom otvorení výstavy, ktorá sa uskutočnila 3. mája, sa stretlo veľa nadšencov pre letectvo a históriu. „Výstava zobrazuje osudy ľudí, ktorí neváhali obetovať ani to najcennejšie čo mali, svoj život,“ povedala Blažena Šmotláková, riaditeľka múzea.
Výstava je rozdelená do dvoch častí. Jedna je venovaná osudom letcov sovietskej armády a druhá je venovaná spojeneckým vojskám. Návštevníci si môžu až do konca mája pozrieť drobné, ale aj väčšie kusy havarovaných lietadiel. Mnohé exponáty majú aj svoj príbeh, ktorý ich spája s konkrétnymi ľudskými osudmi.
Nadšenci
Hlavným organizátorom výstavy je Roman Vrána, ktorý už niekoľko rokov zbiera artefakty z obdobia druhej svetovej vojny po celom Slovensku. „Niektoré artefakty sa mi podarilo nájsť, iné mi nosia moji priatelia, ale aj veteráni, či pamätníci vojny,“ povedal Roman Vrána.
„Veľa sa hovorí o pozemných bojoch na našom území, ale na letcov sa často zabúda. Keď niekde spadlo lietadlo, tak väčšinou nikto nevedel, čo sa stalo. Preto sa snažím s mojimi priateľmi pátrať v archívoch a objavovať príbehy pilotov.“ Vrána sa venuje svojmu koníčku spolu so svojím bratom a synovcom už od roku 2000. V topoľčianskom regióne začínali ako priekopníci a postupom času nazbierali dostatok materiálu na svoju prvú výstavu, ktorá sa uskutočnila v roku 2005. Tento rok priviezli do Topoľčian viac ako tri stovky exponátov.
„Chceli by sme ukázať omnoho viac, ale sme priestorovo obmedzení, preto sme priniesli iba to, čo ľudí najviac zaujme. V Aponyiho múzeu v Oponiciach máme stálu expozíciu, ale nestačí to. Snáď sa nám podarí nájsť vhodné priestory na trvalú výstavu. Na Slovensku sa udialo toho mnoho a bola by to škoda, ak by o tom ľudia nevedeli,“ dodal Vrána.
Osudy letcov
Azda najviac zaujal návštevníkov výstavy príbeh Janka Segíňa z Kostolian pod Tríbečom, ktorý ako osemnásť ročný maturant pomohol letcovi, ktorý havaroval v blízkosti miesta, kde býval. Na to, že ho ubytoval, doplatil vlastným životom, pretože ho niektorí obyvatelia obce udali. Gestapo ho pri pokuse o útek zastrelilo. Tento príbeh ale nebol jediný. Návštevníci sa mohli dozvedieť veľa aj o osudoch letcov z Kovariec, Zlatna, či Dubového.