TOPOĽČANY. Žiaci Základnej školy sv. don Bosca si ako každý rok pripravili pod vedením svojich učiteľov program ku Dňu matiek, ktorý sa uskutočnil 8. mája vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie. Prváci sa predstavili s pásmom básničiek a pesničiek, ktorými chceli poďakovať svojim matkám za všetku starostlivosť, opateru a lásku. Svoj divadelný talent ukázali aj starší žiaci dramatizáciou rozprávky Čin – čin. Mamičkám zaspieval aj školský spevokol Dominik.
Prišli aj otcovia
Okrem mamičiek prišli na tento program aj starí rodičia a dokonca aj otcovia. „Boli sme prekvapení, že na náš program prišlo toľko ľudí. Bolo ich viac ako dvesto. Dúfam, že sa im celé predstavenie páčilo a že prídu aj buduci rok,“ povedala učiteľka Magdaléna Chválna.
Tradícia osláv
História osláv Dňa matiek siaha až do obdobia antického Grécka. V tomto období oslavovali ženu ako darkyňu života. Za priameho predchodcu tohto dňa môžeme považovať Nedeľu matiek, ktorá sa oslavavola v šesnástom storičí v Anglicku. V čase sviatku sa mohli služobníci, ktorí žili u svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi jeden deň.
V novodobej histórii sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako jej zomrela matka, začala bojovať za vyhlásenie dňa venovaného matkám. V rolu 1914 Kongres USA vyhlásil druhú májovú nedeľu za Deň matiek. V Československu sa Deň matiek začal oslavovať od roku 1923, no v 50. rokoch ho nahradila oslava Medzinárodného dňa žien. Tradícia Dňa matiek sa na Slovensku obnovila až po Nežnej revolúcii v roku 1989.