TOPOĽČANY. Pre poľnohospodárov sú letné mesiace obdobím žatvy. Pri zbere obilia a krmovín vzniká vysoká koncentrácia horľavých látok, preto je pri týchto prácach vysoké nebezpečenstvo vzniku požiarov, ktorým každoročne padne za obeť množstvo obilia, sena a iných krmovín. V okrese Topoľčany počas minulého roka vzniklo päť požiarov, ktoré spôsobili škodu na úrode vo výške 4130 eur. Na celom Slovensku však vzniklo 1315 požiarov, na ktorých boli škody vyššie ako 2,5 milióna eur.
Zber obilia
Poľnohospodári sa počas žatvy snažia čo najrýchlejšie pozbierať obilie. Vo väčšine prípadov majú stroje, ktorými sa zbiera obilie, na hranici požiarno-bezpečnostných možností. Len dôsledné zabezpečovanie protipožiarnych opatrení a dodržiavanie predpisov môže znížiť riziko vzniku požiarov, ktoré súvisia so zberom úrody. S tým však majú poľnohospodári mnohokrát problémy
V prvom rade musia poľnohospodárske subjetky zozbierať dozreté obilniny najmä okolo železničných tratí, pozemných komunikácii a skládok odpadu. Pri kombajnovom zbere obilnín na ploche väčšej ako 10 hektárov, musia zabezpečiť mobilnú cisternu s vodou a traktor s pluhom, ktorý môžu v prípade vzniku požiaru okamžite použiť.
Poľnohospodári musia tiež vybaviť techniku lapačmi iskier a najmenej jedným prenosným hasiacim prístrojom. K dispozícii musia mať aj najmenej 500 litrovú zásobu vody.
Povinnosti obcí
Na protipožiarnu ochranu by nemali zabúdať ani obce, ktoré majú pravidelne vykonávať protipožiarne kontroly u drobných poľnohospodárov a preverovať akcieschopnosť dobrovoľného obecného hasičského zboru. Musia kontrolovať aj stav hasičskej techniky a zdroj požiarnej vody v obci. Zdrojmi požiarnej vody sú najmä hydranty a jazierka. Obce však často tieto zdroje riadne neoznačujú, čo môže sposobiť problémy.
Na zníženie rizika požiarov sa odporúča pri letných poľnohospodárskych prácach nefajčiť a otvorený oheň používať len v nevyhnutných prípadoch, pri dodržaní všetkých protipožiarnych opatrení. Treba dohliadať aj na deti a nedovoliť im hrať sa tam, kde môžu ľahko spôsobiť požiar. Ochrana úrody pred požiarmi sa týka nás všetkých a preto by sme mali byť práve v tomto období mimoriadne ostražití a opatrní, aby sme uchránili výsledok niekoľkomesačného snaženia – úrodu.
Autor: Daniela Bečková