PARTIZÁNSKE. Jedno z najdlhších zatmení mesiaca v tomto storočí, ktoré sa udialo 15. júna, pozorovali aj návštevníci Hvezdárne v Partizánskom. Približne stovka ľudí čakala na zatmenie Mesiaca už od 20. hodiny.
Zaujímavý program
Vladimír Mešter, riaditeľ hvezdárne, si pre návštevníkov pripravil rozsiahlu prednášku o Mesiaci, o jeho vzniku, histórii a výskume. Pred hvezdárňou bolo niekoľko ďalekohľadov, pomocou ktorých mohli ľudia sledovať zatmenie veľmi detailne. Hlavný ďalekohľad hvezdárne nebol prístupný pre verejnosť, pretože sem astronómovia nainštalovali televíznu techniku, ktorá prenášala videozáznam zo zatmenia priamo do prednáškovej miestnosti. Zatmenia Mesiaca sú omnoho bežnejšie ako zatmenia Slnka, preto o ne neprejavujú ľudia toľký záujem.
Mesiac zmizol
Toto bolo však výnimočné. Mesiac bol ponorený v tieni Zeme až 101 minút, pretože prechádzal stredom zemského tieňa. Takéto dlhé zatmenie sa naposledy uskutočnilo v roku 2000 a trvalo o sedem minút dlhšie.
Mesiac sa ponoril do tmy o 21:22. Stalo sa však niečo, čo pozorovatelia nečakali. Pri bežnom zatmení má Mesiac krvavočervený nádych a je ho stále vidieť na oblohe. Tentokrát sa to však nestalo, pretože Mesiac zmizol úplne. „Naposledy sa mi niečo takého stalo v osemdesiatych rokoch. Je to asi preto, že v poslednom čase vybuchlo veľa sopiek a prachové častice v atmosfére neprepúšťajú červenú zložku svetla,“ povedal Vladimír Mešter. Po tom, ako Mesiac úplne zmizol z dohľadu, astronómovia prenastavili jeden z ďalekohľadov na Saturn, čo zožalo veľký úspech, keďže mnohí ľudia túto planétu z takej blízkosti ešte nevideli. Vidieť bol aj jeden zo Saturnových mesiacov, Titan.
Tí, ktorí toto zatmenie zmeškali, dostanú ďalšiu šancu 10. decembra tohto roku. V tomto prípade však budú mať príležitosť vidieť až druhú polovicu zatmenia, pretože Mesiac vyjde až počas najväčšej fázy zatmenia.