JACOVCE. Vo štvrtok 16. júna sa v Poľnohospodársko-podielnickom družstve Prašice so sídlom Jacovce uskutočnilo celoslovenské pohotovostné cvičenie na eradikáciu slintačky a krívačky. Cieľom cvičenia je nadobudnúť nové poznatky v oblasti prevencie a diagnózy tejto choroby. Nákazová situácia vo svete a čiastočne aj v Európe je taká, že sa nemôže podceňovať hrozba tohto ochorenia. Pre zvieratá je veľmi nebezpečná. Pre prípad výskytu slintačky a krívačky je vypracovaný národný a regionálny pohotovostný plán. Cvičenie pozostávalo z dvoch častí. V teoretickej časti zúčastnení prebrali národný pohotovostný plán pre prípad podozrenia a výskytu SLAK a súčasné trendy diagnostiky tejto nákazy. Praktické cvičenie pozostávalo z odberu a balenia vzoriek pri podozrení na výskyt slintačky a krívačky a taktiež z usmrcovania zvierat v ohnisku nákazy.
Výskyt nákazy
Slintačka a krívačka bola naposledy na Slovensku v roku 1974 pri Senci, kde museli usmrtiť vyše 3 000 ošípaných. V Európe sa vyskytla vo Veľkej Británii. V Anglicku mala epidémia značný dopad na život ľudí.
Naposledy ju zaznamenali tohto roku v Bulharsku pri hranici s Tureckom. ,,Z hľadiska turistického ruchu nemôžeme teda podceňovať túto hrozbu a musíme byť pripravení,“ povedala Magdaléna Snopeková, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Topoľčanoch.
Zriedkavý prenos na človeka
Slintačka a krívačka je typ nákazy, ktorá sa šíri veľmi rýchlo. Vírus, ktorý túto chorobu spôsobuje, je veľmi agresívny a ľahko sa prenáša vzduchom, podobne ako vírus chrípky. Dokáže v priebehu niekoľkých hodín zvládnuť vzdialenosť až 100 km. ,,To sú dôvody, prečo sa musí Slovensko na to pripraviť. Sú krajiny, ktoré museli usmrcovať celé stáda dobytka,“ povedal Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.Nejde však o prvé cvičenie. Podobné bolo pred piatimi rokmi. ,,Cvičenia organizujeme v pravidelných prípadoch vzhľadom na to, že táto choroba je aktuálna,“ dodal na záver Jozef Bíreš.