Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Seniori Topoľčian sa oslabili, prioritou bude mládež

Topoľčianski vodní pólisti v minulej sezóne obsadili konečné tretie miesto. Rovnako ako iné kluby, ani vodnopólový klub Tozan Sportclub Topoľčany nemá peňazí nazvyš, a tak o úspechoch ako aj problémoch v klube sme sa porozprávali s predsedom sekcie vodnéh

Peter Gáfel.Peter Gáfel. (Zdroj: JAROSLAV ŠUPA)

o póla Petrom Gáfelom.

Peter Gáfel je úzko spätý s topoľčianskym vodným pólom. V čiapočke Topoľčian prešiel všetkými vekovými kategóriami, aby sa nakoniec stal predsedom vodného póla.

Nový klub – Tozan sportclub Topoľčany vznikol len pred dvoma rokmi. Čo vás viedlo k založeniu nového klubu?

- Po odchode silného sponzora v podobe Pivovary Topvar sme museli hľadať nových sponzorov. Nastali tak zmeny v legislatíve i v štruktúrach klubu a v prvom rade sme sa premenovali na Tozan sportclub Topoľčany. Novým prezidentom sa stal Pavol Mišenka a generálnym manažérom sa stal Tomáš Dolný. V sezóne 2009/2010 som pôsobil ešte ako hráč, ale po tejto sezóne ma oslovili moji kamaráti a priatelia z klubu, či by som im nevedel pomôcť nielen ako hráč, ale aj ako manažér A-mužstva. Situácia pred minulou sezónou 2010/2011 vyústila do maximálnych profesionálnych pod-mienok pre hráčov. Do Topoľčian prišli hotoví hráči a začal som tak pôsobiť ako manažér, hoci v sezóne som odohral ešte niekoľko zápasov ako hráč, keď som nastúpil v Slovenskom pohári. Po tomto vystúpení som si povedal, že je čas prenechať šancu mladým. Mám svoje zamestnanie, pracujem aj pre klub, navyše v súkromnom živote mi čas vypĺňa i starostlivosť o moju dcérku, a tak som ukončil svoju aktívnu hráčsku činnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prelome mesiacov január a február ma opäť oslovili funkcionári klubu, že sa bude robiť nová štruktúra klubu, kde sa rozdelili sekcie na plávanie a vodné pólo. Bola mi ponúknutá funkcia predsedu vodného póla, ktorú som bez váhania prijal. V Topoľčanoch som vyrastal, poznám tu ľudí, a preto chcem topoľčianskemu vodnému pólu naozaj pomôcť. Všetko je to o vzťahoch a komunikácii. Na druhej strane je potrebné prijať aj kritiku, pokiaľ je konštruktívna.

Sekciu plávania prevzal pán Košecký a celkový chod klubu ako generálny manažér zastrešuje Tomáš Dolný. Každý dobre vie, že v dnešnej dobe nie je ľahké robiť klub, pretože financií je veľmi málo a každý klub má veľa problémov, čo si bežní laici nevedia ani predstaviť. Mravčou prácou však chceme vybudovať silný klub, k čomu by nám mal pomôcť náš generálny sponzor Tozan.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké sú vaše nové predstavy po tejto sezóne?

- Musíme sa v prvom rade rozhodnúť, akou cestou chceme ďalej ísť, pretože v minulosti sme veľmi túžili po zisku nejakej medaily. To sa nám aj podarilo, keď dvakrát sme získali bronz. Odstupom času sa musím priznať, že od poslednej sezóny sme veľmi túžili po druhom mieste. Nakúpili sme vyzretých hráčov, prišla trénerka z Talianska, ale napriek tomu sme obhájili len tretie miesto.

Všetci chceme pomôcť klubu, od prezidenta až po posledného hráča. Teší ma aj fakt, že pomocnú ruku nám podávajú aj bývalí hráči, ako napríklad Jozef Bilický. Niektorým ľudom vadí, že robíme nejaké zmeny, ale chcem poznamenať, že s neustále meniacou sa situáciou je potrebné robiť zmeny, bez ktorých nemože klub napredovať. Snažíme sa všetko robiť čo najlepšie pre klub a jeho členov. Jednou z prvoradých vecí je disciplína a to učíme už naše deti v tréningových jednotkách.

Skryť Vypnúť reklamu

Trénerka Ragusová odišla vo februári a nahradil ju domáci tréner Ozábal. Kto bude viesť mužstvo od ďalšej sezóny?

- Prípravu začíname už 1. augusta na Letnom kúpalisku v Topoľčanoch. Chýbať nebude posilňovňa, či tréning na suchu. Ohľadom trénera sa nám trochu skomplikovala situácia, pretože sme v hľadáčiku mali skúseného trénera – pána Prelovského, ktorý momentálne pôsobí už štrnástu sezónu v Paríži a chcel sa vrátiť späť na Slovensko. Podľa posledných informácii však ešte predĺžil zmluvu v Paríži, kde chce dokončiť začatú prácu, a tak sa musíme poobzerať po novom trénerovi. V tejto chvíli ešte neviem s určitosťou povedať, či to bude topoľčiansky alebo cudzí tréner.

Akú očakávate najbližšiu sezónu?

- V prvom rade chceme dať príležitosť mladým hráčom nášho klubu. Chceme oveľa viac popracovať na mládeži, pretože práve mládež bude v najbližších ročníkoch našou prioritou. Veľmi dobre u najmenších žiakov a prípravky funguje dvojica trénerov Marek Gális a Rybnikár. Marek Gális je skúsený a dlhoročný brankár a som milo prekvapený, s ako chuťou a elánom pristupuje k trénovaniu žiakov. Starších žiakov ako tréner vedie aj ďalší brankár Miro Gogola, ktorého si deti obľúbili a má dobrú perspektívu do ďalších rokov. Každý dobre vie, že bez vlastných odchovancov je ťažko fungovať. Preto sme aj začali robiť nábor detí do nášho klubu. Chceme zaviesť nový proces v spolupráci zo ZŠ Hollého, kde vytvoríme pre plavecké triedy namiesto telesnej výchovy tréningový proces, ktorý bude mať na starosti dlhoročný tréner plávania Vladimír Železník. S pribúdajúcimi rokmi chceme vyplniť „dieru“, ktorú mame v kategóriách kadetov a juniorov. Vždy za tieto ročníky musia hrať starší žiaci, ktorí sú v niektorých prípadoch vekovo omnoho mladší oproti iným klubom. Takéto zápasy tým žiakom veľa nedajú. Skôr ich veľké výprasky demotivujú ako motivujú. Už aj vo zväze nastali zmeny, keď zanikla juniorská súťaž, ktorú nahradí súťaž U23. V tejto kategórii nemáme hráčov, a preto budeme pracovať s mladšími ročníkmi, aby sme si takýchto hráčov dokázali vychovať aj v domácich podmienkach.

A čo bude s A-mužstvom v najbližšej sezóne, kto tu zostal, kto odišiel?

- S hráčmi sme už predbežne hovorili a je pravdou, že pred novou sezónou sa s určitosťou oslabíme. Bremeno zodpovednosti od novej sezóny prevezmú hráči ako Bohuš Ondraška, Samo Lacika, či Milan Murčo. Do kádra sa nám po pauze vracia Juraj Michalides, ktorý pre pracovné povinnosti nehrával dve sezóny. S kádra odišiel Gabor Pécz, ktorý sa zrejme vráti do Maďarska. V Topoľčanoch od novej sezóny nebudú pôsobiť ani Ladislav Vidumanský, Igor Cagalinec, Jozef Valach a pokračovať v našom klube nebude ani kapitán Pavol Kertész.

Po skončení súťaže zaujalo vedenie klubu jasné stanovisko, že pôjdeme novou cestou. Prvoradou úlohou bude stabilizovať klub po finančnej ako aj organizačnej stránke. Musíme ísť od mládeže a chceme vychovávať vlastných odchovancov, ktorí budú schopní bojovať za topoľčianske farby v seniorských súťažiach. Viem, že to nepôjde hneď, ale toto je dlhodobý cieľ. Vychovaní hráči majú pre klub neporovnateľne vyššiu hodnotu ako cudzí a hotoví hráči a hlavne sú ukazovateľom kvality práce a systému klubu ako takého.

To znamená, že Topoľčany už asi ťažko obhája tretie miesto z ostatnej sezóny?

- Buďme realisti a otvorene si musíme priznať, že v najbližšej sezóne určite do medailového poradia neprehovoríme. Mladí šestnásťroční hráči sa ešte len budú zoznamovať zo súťažou a to chvíľu aj potrvá. Viem, že sa posilnili Nováky či Žilina. Neviem, ako to bude s ŠKP Košicami či Komárnom, ale určite nás čaká náročná sezóna. Vyzerá to tak, že budeme bojovať o nejaké piate až ôsme miesto. Bol by som však nerád, keby sme práve my skončili na poslednom ôsmom mieste.

V najbližšom období menšou reorganizáciou prejde aj klub a s určitosťou sa zmení aj názov klubu. V závere tohto týždňa nás čaká Výkonný výbor klubu, kde sa bude odsúhlasovať nový názov a zmenia sa aj stanovy.

Okrem funkcie predsedu vodného póla sa čoraz častejšie presadzujete aj ako aktívny rozhodca...

- Urobil som si seminár rozhodcu a začal som rozhodovať zápasy prípraviek a mladších žiakov. Postupne som prešiel všetkými kategóriami až po juniorov a ženy. Osobne ma pískanie veľmi baví, je to pre mňa práca zlúčená s hobby. Pred nedávnom sme mali ďalší seminár, kde rozhodcovská komisia zverejnila mená rozhodcov, ktorí budú rozhodovať zápasy EMM Extraligy mužov. Veľmi ma teší, že medzi vybranými som sa ocitol i ja. Je to pre mňa obrovská výzva a verím, že sa s ňou popasujem veľmi zodpovedne. Mojím tajným snom do budúcnosti je stať sa medzinárodným rozhodcom.

Ako by ste hodnotili minuloročnú sezónu z pohľadu všetkých družstiev? Najväčšiu radosť vám tretím miestom určite urobili muži...

- Minulý ročník môžem hodnotiť kladne. U mužov sa nám podarilo obhájiť tretie miesto v lige, v slovenskom pohári sme tiež získali bronz a v československom pohári sme dokonca skončili na druhom mieste. Radosť nám však nepriniesli juniori, ktorí sa po celú sezónu prakticky iba trápili. Nie som s ich výsledkami vôbec spokojný. Spokojný som však s umiestnením starších žiakov, ktorí obsadili štvrtú priečku nielen v lige, ale aj na zimných majstrovstvách Slovenska. U nich som však neprihliadal ani tak na výsledky, ako na nové tréningové metódy a hlavne disciplínu. Mladší žiaci skončili v druhej národnej lige na treťom mieste. Prípravka skončila na treťom mieste a na majstrovstvách Slovenska obsadili až siedme miesto.

Špecifickou kategóriou sú ženy, ktoré opäť obhájili druhé miesto. Musím sa priznať, že som čakal od nich viac. Veril som, že zabojujú o zisk majstrovského titulu. Mám veľmi rád tieto dievčatá, som za to, aby športovali, ale na rovinu si musíme priznať, že niektoré dievčatá si nájdu celú kopu výhovoriek len preto, aby nemuseli niekedy cestovať na zápas. Pevne verím, že keby dievčatá sa skutočne do toho zahryzli, tak ten zisk titulu by bol v našich farbách... Možno v budúcej sezóne sa im to podarí.

Čo vás v klube najviac trápi?

- Jednoznačne je to plaváreň . Plaváreň je maximálne vyťažená každý deň. Od rána od šiestej až do deviatej večer sú hodiny neustále vyplnené. Sú tu plavci, pólisti, verejnosť či podnikatelia. My ako klub si musíme prenajímať bazén od ŠK Coopex Topoľčany. Aj napriek tomu, že nám mesto ako aj ŠK Coopex vychádzajú v ústrety, musíme si vždy nájsť nejakú tréningovú štruktúru a nestáva sa, aby na plavárni bola čo i len hodinka bez vyťaženia bazéna.

Faktom je, že nielen klub ale aj mesto Topoľčany potrebuje krytý 50 metrový bazén. Treba sa zamyslieť nad tým, ako bude krytá plaváreň do budúcnosti schopná uspokojiť nároky klubu a športovej verejnosti a prípadne načrtnúť budúcu víziu 50-metrového krytého bazéna, ktorý si mesto Topoľčany a vodnopólový a plavecký klub určite zaslúžia. Topoľčianske vodné športy dosahujú naozaj skvelé výsledky, keby však mali lepšie podmienky, tak tých skvelých výsledkov by bolo ešte viac a mohli by sme uspokojiť a pritiahnuť aj viac záujemcov, či už o plávanie alebo vodné pólo, ktoré majú v Topoľčanoch svoju dlhoročnú tradíciu.

Veľmi rád by som sa chcel poďakoval mestu Topoľčany a našim fanúšikom za podporu a skvelú atmosféru, ktorú nám na zápasoch pravidelne pripravujú a chcem všetkých pozvať na naše zápasy. Verím, že aj napriek omladenému kádru si nájdu cestu na plaváreň , keď aj hra nebude podľa ich predstáv, tak sa nám neotočia chrbtom, ale povzbudia nás do ďalších bojov, tak ako tomu bolo aj v minulých rokoch.

Na záver chcem popriať všetkým športovým klubom v našom meste do budúcej sezóny 2011/2012 čo najlepšie výsledky, športový elán a aby všetkým športovcom slúžilo zdravie ...

Jubilejný štít

V tomto ročníku sa uskutoční už jubilejný 50. ročník vodnopólového turnaja O štít mesta Topoľčany. Ide o najstarší turnaj v celej Európe. Tento ročník sa odohrá na Letnom kúpalisku od 26. do 28. augusta. „Tieto oslavy 50. ročníka by sme chceli pripraviť organizačne na lepšej úrovni. Turnaj sa odohrá sa pod záštitou primátora mesta Topoľčany. Zatiaľ sme na turnaj pozvali tri zahraničné mužstvá – so Slovinska by mal prísť Koper, s Chorvátska by mal pricestovať víťaz II. ligy – Makarska. Oslovili sme aj egyptského majstra Heliopolis Káhira a reálna je aj účasť chorvátskeho prvoligistu Medvesčak Zagreb. K týmto mužstvám by sa mali pridať tri slovenské tímy.

Do budúcnosti chceme v Topoľčanoch organizovať aj mládežnícke turnaje, v prvom rade by sme chceli obnoviť memoriál Juraja Krajčíka. V Topoľčanoch sa vždy konali kvalitné turnaje a tie by sme veľmi radi chceli obnoviť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 903
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 047
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 259
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 614
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 404
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 6 553
 7. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 348
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 338
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 227
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 175
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

V Topoľčanoch začali s očkovaním

Topoľčianska nemocnica začala s očkovaním svojich zamestnancov. K 15. januáru zaočkovala spolu 320 ľudí – zamestnancov nemocnice a ďalších zdravotníkov z mesta Topoľčany.

Ilustračná fotografia.

Autobusy budú jazdiť ako cez prázdniny

K zmene režimu dochádza na prímestských linkách, ktoré zabezpečuje prevádzka v Topoľčanoch od pondelka 18. januára 2021.

Aké mená si vybrali rodičia pre svoje deti?

K 31.12. 2020 malo mesto Topoľčany 25 196 obyvateľov. V Topoľčanoch sa narodilo 208 detí, aké dostali mená?

Ruská VHL mu nevyšla, sezónu dohrá v Topoľčanoch. Šimun sa pokúsi o tvrdý reštart

„Táto pandémia mi zruinovala sezónu,“ hovorí odchovanec Topoľčian Eduard Šimun.

Eduard Šimun v drese Topoľčian už stihol odohrať tri zápasy, v ktorých strelil i dva góly.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

AKTUALIZOVANÉ o 16.31

Rady pred odbernými miestami v Nitre sa skrátili, mnohých vybavili bez čakania

V meste je otvorených o päť odberných miest viac ako pred týždňom.

Už ste čítali?