PARTIZÁNSKE. Rekonštrukcia centra Partizánskeho si vyžiada ďalšie peniaze. Mesto muselo uvoľniť ďalších 100-tisíc eur na rekonštrukciu miestnej komunikácie od Makarenkovej ulice po novovybudovanú okružnú križovatku. Dodávateľ stavby totiž zistil, že v tejto časti komunikácie sa nachádzajú nedostatočné konštrukčné vrstvy, ktoré majú nedostatočnú nosnosť. Preto navrhol zrealizovať opravu daného úseku tak, ako v novovybudovanej časti okružnej križovatky. Tento problém riešili poslanci mestského zastupiteľstva na treťom mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Partizánskom, ktoré sa konalo 19. júla.
Sondy sa nerobili
Poslanec Juraj Krasula netajil svoje rozčarovanie nad tým, že si rekonštrukcia vyžiada ďalšie peniaze. „Ukázali sa nedostatky projektu a cítim sa byť podvedený, keď sa stále niečo mení,“ povedal Krasula. Zároveň sa obrátil na projektantov projektu s otázkou, prečo vznikla takáto situácia.
„Na to, aby sa presne vedelo, aký je podklad pod cestou, museli by sa pred projektovaním novej cesty urobiť sondy. Tie sa však nerobili. Každý kúsok cesty v Partizánskom je iný a sondy by sa museli vŕtať každých pár metrov. Bolo by ich treba urobiť asi 100 a stálo by to 33-tisíc eur,“ povedala Mária Jančová, ktorá sa spolupodieľala na projekte. Financie však neboli jediným problémom.
Projekt sa musel náhle meniť, keďže objem finančných prostriedkov vyčlenených na rekonštrukciu námestia náhle klesol a projekt sa musel narýchlo prerábať. Sondy by sa vyvŕtať nestihli.
„Ak by projekt rekonštrukcie neprešiel, zostali by v ceste diery, ktoré by nebolo za čo opraviť,“ dodala Mária Jančová.
Druhé zvýšenie výdavkov
Táto zmena rozpočtu pri rekonštrukcii námestia nebola jediná. Náklady na opravu sa už raz zvyšovali o 242-tisíc eur. Na námestí sa zrušili dočasné stánky s občerstvením a novinami.
Keďže mesto chcelo tieto služby zachovať, povolilo nájomcom na vlastné náklady vybudovať prízemnú presklenú budovu na prenajatom mestskom pozemku pri dome kultúry. Táto budova však nebola v pôvodnom projekte, ktorý bol už vtedy zaslaný na schválenie Ministerstvu výstavby a regionálneho rozvoja SR. Vtedajšie vedenia mesta malo požiadať o zmenu projektu, to však neurobilo. Žiadosť mesto nakoniec podalo až v novembri 2010, čo však mohlo spôsobiť zrušenie celého projektu. Až po viacerých rokovaniach primátora mesta Jozefa Božika napokon projekt nebol zrušený. Zmena projektu bola napokon schválená s tým, že 15 % z celkových oprávnených výdavkov projektu (242-tisíc eur) sa presunulo do neoprávnených výdavkov projektu, ktoré muselo mesto uhradiť zo svojho rozpočtu.