PARTIZÁNSKE. Jedno z najmladších slovenských miest Partizánske už čoskoro oslávi 73. výročie svojho vzniku. Samospráva mesta, ktoré je od roku 1938 späté s menom Jana Baťu, pripravila pri tejto príležitosti pre verejnosť bohatý kultúrny program.
Baťovany, ktoré boli až v roku 1949 premenované na Partizánske, sú od svojho vzniku známe výrobou obuvi. "História mesta je viazaná k dátumu 8. augusta 1938, keď firma Baťa prišla do Partizánskeho, resp. bolo vydané stavebné povolenie a začali prvé výkopové práce súvisiace s výstavbou výrobných hál," podotkol primátor mesta Jozef Božik.
Paralelne s výstavbou závodu sa podľa jeho slov budovala aj dnes stará časť mesta Partizánske - tzv. Baťove dvojdomy, kostol a spoločenský dom. V meste dnes aktívne pôsobí občianske združenie Absolventi Baťovej školy práce. Pozostáva z dnes už väčšinou seniorov, absolventov Baťovej školy práce, ktorá pri závodoch vznikla.
Obuvníctvo aj v súčasnosti rozvíja v meste niekoľko spoločností. "Mne osobne veľmi záleží na tom, aby sa tradícia obuvníctva v meste rozvíjala. Každé jedno mesto je späté so svojou históriou, a nielen ju pozná, ale sa ju snaží aj rozvíjať," podotkol Božik.
Výročie vzniku si chce mesto pripomenúť aj kultúrnym programom. V nedeľu 7. augusta sa v mestskom parku uskutoční regionálny festival dychových hudieb. Predstavia sa na ňom dychové hudby z Hradišťa, Bojníc, Chynorian či Veľkých Uheriec. V mestskej športovej hale sa 10. septembra uskutoční medzinárodný koncert profesionálnych a amatérskych umelcov pod názvom Music Communis Nostrum.