BOJNÁ. Dedinka Bojná sa môže ako jedna z mála obcí pýšiť tým, že jej význam pre Slovákov a predovšetkým našu históriu z roka na rok rastie. Trojročný archeologický výskum tu odhalil veľké a významné hradisko, na ktorom Slovania poznali kresťanstvo dávno pred príchodom svätých Cyrila a Metoda. Nie je ani vylúčené, že tu bolo jedno z centier moci, ktoré sa významom približovalo veľkomoravskej Nitre. Aj preto si dnes niektorí Bojňania robia žarty, keď hovoria, že Nitru už čoskoro pripoja k svojej obci. "V každom prípade je história Bojnej oveľa dlhšia, ako by sa zdalo podľa písomných prameňov. Tie ju prvýkrát spomínajú až v polovici 13. storočia. Vtedy už ale Bojná bola vyspelým mestečkom so stáročnou existenciou," hovorí starosta obce Jozef Vančo.
Ako dodáva, stredoveké mestečko Bojná malo približne sto obyvateľov. "To na prvý pohľad nie je veľa, treba si ale uvedomiť, že neďaleké a dnešné okresné mesto Topoľčany malo v 14. storočí len o 50 obyvateľov viac. Bojná bola v tom čase významným mestečkom s pravidelnými trhmi," vysvetľuje Vančo. Až do 19. storočia bola Bojná centrom remesiel s množstvom cechov. Bol medzi nimi murársky, krajčírsky, obuvnícky či mlynársky cech. Nechýbala tu však ani výroba papiera, skla, piva a vína. Symboly vinárstva, teda strapec hrozna a vinohradnícky nôž, má obec doteraz aj vo svojom erbe.
Práve vďaka vinárskym tradíciám sa v Bojnej pri oslavách svätého Urbana stretávajú vinári z celého okolia na pravidelných koštovkách. "Pripomíname si aj iné tradičné zvyky, pochovávame basu, oslavujeme fašiangy a podobne. V obci sa začali rozvíjať aj rôzne kultúrne združenia. Máme tu chrámový zbor, dychovú hudbu Bojňanku a dva spevokoly. Aktívne je ja Občianske združenie výtvarníkov, v ktorom sú združení maliari, rezbári, rytci, šperkári a iní umelci," vysvetľuje Vančo. Práve tunajší výtvarníci budú tento rok pomáhať aj so skrášľovaním centra obce. Malo by tu pribudnúť súsošie zobrazujúce rodinu z 9. storočia, teda z čias Veľkej Moravy. "Pôvodne sme uvažovali o motíve, ktorý by vychádzal z cyrilo-metodskej tradície. Keď sa však zistilo, že v Bojnej bolo kresťanstvo možno už sto rokov pred ich príchodom, zvolili sme súsošie s námetom z veľkomoravských čias," dodal Vančo.