TOPOĽČANY. Vyďobávanie dier do fasády zateplených budov je nový fenomén, s ktorým sa obyvatelia miest stretávajú. Samotné zatepľovanie sa realizuje vo väčšom množstve len posledné roky. S podobným prípadom sa občania stretli aj v iných mestách.
Hľadajú potravu
Prečo to ďatle robia? Tak túto otázku kladú mnohí dotknutí obyvatelia. Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko má dve hypotézy.
„Dunivý hlas, ktorý vydáva izolačný materiál pri tzv. bubnovaní, využívajú ďatle, podobne ako v lese na kmeňoch stromov, na vymedzovanie hraníc svojho teritória,“ hovorí Gúgh. Podľa neho však dôvodom môže byť to, že dunivý hlas pri bubnovaní na polystyrén môže budiť v ďatľovi dojem, že podobne ako pod kôrou stromu, bude aj pod polystyrénom potrava.
Vtáčia búdka
Pre obyvateľov paneláka je to nepríjemná situácia, najmä keď sa poškodí drahá investícia. Podľa Jána Gúgha ide o nedokonalosť technológie pri zatepľovaní, ktorá sa s týmto javom ešte nestretla. „Vinu na vtáky by som ale nehádzal,“ povedal Gúgh. Tie sa len pri-spôsobujú meniacemu sa prostrediu a urbanizácii, ktorá sa stále viac tlačí do ich prirodzeného prostredia. Domovníčka Emília Haláková nechápe, ako sa mohli preďobať cez plastovú mriežku. ,,Firma, ktorá nám zatepľovala činžiak, nám sľúbila, že dieru preskúmajú a zaplátajú,“ hovorí Haláková.
V prípade zistenia hniezda majú v pláne postaviť vtáčiu búdku na neďalekom strome. Ornitológ Gúgh odporúča v prípade opakujúceho sa výskytu ďatľa použiť siluety dravých vtákov, ktoré sa môžu nalepiť na fasádu, prípadne nastriekať sprejom. Tiež odporúča použiť mechanické plašiče, trblietavé a zvuk vydávajúce predmety, „samozrejme, ak to nevadí obyvateľom domu,“ dodáva Gúgh.
Problémové zatepľovanie
Mimovládne organizácie a odborníci už niekoľko rokov upozorňujú na problematiku zatepľovania panelákov v súvislosti s likvidáciou hniezdísk vtákov a zimovísk netopierov. Najviac takto ohrozeným druhom je dážďovník obyčajný, ktorý si po strate možností hniezdenia v pôvodnom prírodnom prostredí začal budovať hniezda v mestách a hlavne na sídliskách.
Budovy, najmä panelové domy, sú v súčasnosti jeho najvýznamnejším hniezdnym biotopom. Netopiere sa ukrývajú najmä v špárach medzi panelmi alebo v dutých priestoroch pod strechou. Pri zatepľovaní sa tieto miesta prekryjú izolačným materiálom, čím dochádza nielen k zániku úkrytov, ale často aj k usmrteniu týchto živočíchov.
„Ak sa tieto práce vykonávajú počas hniezdneho obdobia dážďovníkov (15. apríl až 15. august), dochádza pri nich k priamemu úhynu hniezdiacich jedincov a k zničeniu ich hniezdísk,“ informuje Ján Gúgh.