TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Agentúra Transparency International Slovensko (TIS) už druhýkrát v tomto roku uskutočnila prieskum stovky najväčších slovenských miest, ktorý sa zameral na povinné zverejňovanie zmlúv na internete. Topoľčany v minulom kole obsadili v rebríčku miest druhú pozíciu a získali 90 zo 100 bodov.
V druhom kole si mesto mierne pohoršilo, pretože sa umiestnilo na desiatom až pätnástom mieste, spolu so Sereďou či Štúrovom. Topoľčany získali 85 bodov zo 100. V rebríčku ich predbehli bratislavské mestské časti, Levice i Partizánske.
Transparency International hodnotila najmä to, či sú zmluvy zverejnené v úplnom znení, či sú čitateľné, alebo aj to, či je k nim pohodlný prístup.
Nedostatok komfortu
Prieskum prebehol tak, že pracovník TIR navštívil stránku samosprávy a ohodnotil ju na základe dvoch náhodne vybraných zmlúv. Transparency International vytýka mestu najmä to, že zmluvy protistrany sú zverejnené iba čiastočne. Agentúra tiež vidí problém v komforte pre užívateľa. Stránke chýba možnosť exportu dát a chýba aj upozornenie na nové údaje. Mená súborov zodpovedajú iba čiastočne ich obsahu a zlepšiť by sa mohla aj triediteľnosť dát.
Partizánske si polepšilo
Mesto Partizánske si oproti prvému kontrolnému prieskumu spred štyroch mesiacov polepšilo o 28 bodov. Z 34. - 35. miesta postúpilo na 9. priečku. Toto zlepšenie sa udialo vďaka tomu, že referát IT MsÚ vyvinul nový nástroj na zverejňovanie zmlúv na internete. Mesto tiež dopracovalo systém predávania informácií medzi jednotlivými oddeleniami mestského úradu.
Situácia sa zlepšila, niektoré problémy zostali
Podľa Transparency International napriek zlepšeniam pretrvávajú pri zverejňovaní zmlúv niektoré negatívne trendy. Najväčšou prekážkou transparentnosti ostáva ne-dbanlivosť pri vypĺňaní dát – viac ako tretina samospráv nezverejňuje v prehľadoch zmlúv základné informácie, napríklad protistrany alebo hodnotu kontraktov. Každá piata samospráva vynecháva dôležité informácie, ako sú „neoddeliteľné“ zmluvné prílohy alebo cenníky. Tieto informácie pritom zásadne ovplyvňujú schopnosť občanov zorientovať sa v dokumentoch. Ak majú zmluvy slúžiť na efektívnu kontrolu verejných financií, musia všetky povinné osoby zmluvy a základné údaje o nich poskytovať tak, aby sa informácie o zmluvách dali ľahko vyhľadať, spracovať a porovnať.