TOPOĽČANY. Detský domov v Topoľčanoch patrí medzi domovy rodinného typu. Svoj domov tu našlo 40 detí, ktoré sú rozmiestnené v štyroch domčekoch.
Prázdniny sú pre deti veľmi náročným obdobím, najmä pre tie, ktoré nemajú kontakt so svojimi biologickými rodičmi. „V júni už začínajú byť deti z toho celé rozrušené, pretože tie, ktoré nemajú kam ísť, sú z toho smutné, a tie, ktoré idú domov, sa veľmi tešia,“ povedala Viera Miklášová, riaditeľka detského domova. Tie deti, ktoré nemôžu ísť domov, trávia leto v rekreačných zariadeniach.
Na prázdninách u rodičov
„Tento rok sme mali pomerne úspešný, pretože až 25 detí trávilo takmer celý júl so svojimi rodičmi. Zvyšok detí bol v dvoch letných táboroch. Časť detí bola v Starej Turej a časť detí sme umiestnili v detskom tábore neďaleko Martina,“ informovala Viera Miklášová. Dôvod, prečo deti trávia júl so svojimi rodinami, je prozaický. Okrem toho, že sa vedenie domova snaží, aby deti nestratili kontakt so svojimi rodičmi, zamestnanci si musia vyčerpať dovolenky, pretože na to počas roka nemajú čas.
„V auguste väčšinou improvizujeme. Toto leto sme rozdelili deti do dvoch skupín. Zvyšných desať detí je stále u svojich rodičov, čomu sa veľmi tešíme. Mnohí sa ma pýtajú, prečo nie sú deti doma stále, keď tam môžu byť počas prázd-nin. Táto spoločenská vrstva ľudí dokáže svojim potomkom zabezpečiť starostlivosť na ob-medzené časové obdobie, nie však natrvalo,“uviedla Miklášová.
Pomáhajú aj starostovia
„Cez školský rok sa rodičia nevedia dôsledne postarať o svoje deti najmä preto, že s nimi treba písať domáce úlohy, treba sa postarať o to, aby chodili riadne do školy a učili sa. Potrebujú jednoducho viac starostlivosti. Samozrejme, na deti dohliadame aj vtedy, keď sú u svojich rodičov. Robíme námatkové kontroly a pomáhajú nám aj starostovia mnohých obcí, ktorí dobrovoľne robia kontroly.“
Tí rodičia, ktorí nie sú schopní postarať sa o svoje dieťa po finančnej stránke, dostanú cez leto finančný príspevok na stravu vo výške do troch eur. „O ktorých rodičoch vieme, že to nezneužijú, dostanú peniaze v hotovosti. Rodinám, kde túto istotu nemáme, väčšinou otvoríme účet v obchode, aby si mohli nakúpiť základné potraviny.“
I keď sa deti väčšinou tešia k svojim rodičom a prázdninujú u nich radi, zatiaľ sa riaditeľke detského domova nestalo, že by zostali doma natrvalo.
„Deti prichádzajú do detských domovov, keď už rodina nespĺňa svoje základné úlohy. Nefunkčné rodiny majú problém s výchovou detí väčšinou už dlhé generácie. Častý je tu výskyt alkoholizmu a drogových závislostí. Stretávame sa dokonca aj so zneužívaním. Preto chceme prerušiť tento začarovaný kruh a ukázať deťom, že sa dá žiť aj inak. Chceme v prvom rade udržiavať vzťahové väzby, aby dieťa vedelo, aké má korene. Dieťa vo svojom vývoji prechádza rôznymi fázami a jeho postoj k rodičom sa mení. V detstve svojich rodičov neskonale miluje, v puberte zas nenávidí. Snažím sa o to, aby deti na nich našli triezvy pohľad a vedeli, čo je na nich dobré a čo zlé.“
Kríza rodiny
Detský domov vznikol v Topoľčanoch v roku 1994. Odvtedy prešlo jeho bránami 133 detí a do svojich pôvodných rodín sa vrátilo iba 20. V minulosti prichádzali do domovov deti, ktoré rodičia zanedbávali, zne-užívali a nevychovávali.
Podľa riaditeľky nastupuje trend, že do domovov prichádzajú väčšie deti, často v pubertálnom veku. „Tieto deti páchajú trestnú činnosť a potrebujú prevýchovu. Často už nebýva problém len v rodičoch, ale už aj v deťoch. Myslím si, že sa na tom výrazne podpisuje kríza rodiny na Slovensku. Rodičia pracujú príliš veľa, alebo mimo svojich domovov a nemajú na deti čas.“