TOPOĽČANY. Kliešte každý rok spôsobujú vážne problémy ľuďom, ktorí sa často pohybujú v prírode. Prenášajú nebezpečné choroby, ako je encefalitída, ktorá spôsobuje zápal mozgových blán, a lymská borelióza, ktorá sa často prejaví až po rokoch. Podľa lekárky Evy Lackovej patria Topoľčany medzi endemické oblasti, kde je pomerne veľký výskyt kliešťov.
Kliešťa stačí vytiahnuť
„Kedysi sa odporúčalo kliešťa vykrútiť, no dnes sa hovorí, že je najlepšie kliešťa jednoducho vytiahnuť pomocou pinzety. Žiadne maste netreba používať, pretože vtedy sa začne kliešť dusiť a vyvráti obsah svojho žalúdka,“ povedala Eva Lacková.
Po každej vychádzke do prírody je dôležitá prehliadka celého tela, pretože čím skôr sa kliešť nájde, tým je menšia pravdepodobnosť nakazenia hostiteľa vážnou chorobou.
„Treba byť všímavý. Ak sa objaví na mieste uhryznutia červená zväčšujúca sa škvrna, treba hneď vyhľadať pomoc lekára. Samozrejme, je dôležité aj očkovanie proti encefalitíde, no proti borelióze zatiaľ neexistuje,“ povedala Lacková.
Problémy aj s komármi
Komáre útočnia najmä v ranných a večerných hodinách. Uštipnutie nie je nebezpečné, pokiaľ komár neprenáša parazity. Toto však platí najmä pre iné zemepisné šírky, kde komáre prenášajú maláriu, žltú zimnicu a niektoré druhy encefalitídy.
Miesto uštipnutia stačí iba vydezinfikovať, aby sa zabránilo infekcii, ktorá môže vzniknúť pri rozškriabaní podráždeného miesta. Toto platí najmä u detí, ktoré sú na komárie štípance obzvlášť citlivé. Podľa Lackovej sú alergické reakcie na uštipnutie komárom pomerne zriedkavé. „I keď som tento rok zaznamenala viac takýchto prípadov, netreba sa báť. Mala som iba jeden prípad, kde som musela nasadiť antibio-tiká, aby sa reakcia prestala šíriť ďalej,“ informovala Lacková.