TOPOĽČANY. Za posledný týždeň mali záchranári v Topoľčianskom okrese okolo 15 výjazdov denne. Mesto v horúcich dňoch dokonca zabezpečilo polievanie námestia vodou.
Teploty na teplomeroch počas uplynulých dní vystúpili až nad 35 stupňov. Tropické horúčavy dajú zabrať pravdepodobne každému. V horúčavách ľudia vyhľadávajú každú príležitosť schladiť sa. „Tento týždeň bolo strašne teplo. Nešiel som ani na kúpalisko, pretože ako viem od kamarátov, bolo tam strašne veľa ľudí a to ja nemusím.Radšej som si zašiel na kofolu na jednu z topoľčianskych terás,“ rozpráva Topoľčanec Tomáš. Ľudia pred horúčavami utekajú na kúpaliská. Nával návštevníkov za posledné dni zaznamenali aj na Letnom kúpalisku v Topoľčanoch. Ľudia mali dokonca problém nájsť si voľné miesto. ,,Išla som na kúpalisko a nemala som si kde roztiahnuť deku. Bola tu hlava na hlave, “ hovorí návštevníčka kúpaliska Miša. Ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, horúčavy podceňujú a často sa to končí kolapsom.
Vodiči autobusov to nemajú ľahké
Byť na pracovisku, keď teploty vonku v tieni presahujú viac ako 30 stupňov Celzia, nie je nič príjemné. Extrémne zvýšené teploty počas letného obdobia môžu spôsobovať záťaž zamestnancov na väčšine pracovísk. Tým šťastnejším život v zamestnaní zachraňuje klimatizácia. No nie každé zamestnanie poskytuje takýto luxus.
Jedným z tých, ktorých vysoké teploty trápia pri vykonávaní svojej práci , sú vodiči mestskej hromadnej dopravy. Na otázku, ako sa im šoféruje počas týchto dní, reagovali podráždene a odmietli odpovedať. Príčinou ich reakcií môže byť práve vysoká teplota v autobuse. Za sklom autobusu teplota môže dosahovať až 45 stupňov Celzia. Šoféri autobusov, ktoré nie sú vybavené klimatizáciou tak musia často pracovať v neľahkých podmienkach.
Dôležitý je pitný režim
Ľahká strava, aspoň tri litre tekutín denne, svetlé vzdušné oblečenie a od 11. do 15. hodiny preč z priameho slnka. To sú základné pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri vysokých teplotách, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo pre ľudské zdravie.
„Podstatné je, aby ľudia pili veľa tekutiny. Minimálne tri štyri litre za deň, pretože človek vypotí liter a organizmus človeka jednoducho vodu potrebuje. Keď sa už pohybujú po slnku, je potrebné, aby si chránili hlavu nejakou prikrývkou. Keď sa vyskytne nejaký problém napríklad že ich bolí hlava, prípadne zvracajú, treba vyhľadať zdravotnú pomoc,“ radí Štefan Grach z Červeného kríža. Najvhodnejšie nápoje počas horúčav sú kombinácie vody, minerálnych vôd, bylinkových a ovocných čajov alebo riedené ovocné džúsy. Nevhodné sú káva, presladené nápoje, čierny čaj a hlavne alkohol.