TOPOĽČANY. Na siedmom ročníku letného tábora občianskeho združenia Deti Dunaja pre deti z detských domovov a krízových centier sa zúčastnilo 60 detí vo veku od 7 do 15 rokov z desiatich zariadení z celého Slovenska. Tento tábor je veľmi vyhľadávaný či už deťmi z domovov alebo animátormi. „Tento rok sme museli odmietnuť asi 20 detí a 10 animátorov,“ hovorí Zuzana Evrard Bojnanská, predsedníčka združenia Deti Dunaja.
Tvorivé dielne
Spočiatku sa v tábore venovali najmä tradičným remeslám. Podľa organizátorov sa aj napriek alarmom voči klimatickým zmenám stále deje málo vecí. Preto tento ročník bol venovaný najmä tejto problematike. „Tak sme zahrnuli túto zložku aj do nášho programu,“ hovorí Bojnanská. Dopoludnia deti tvoria v tvorivých dielňach a popoludní sa venujú ekológii. „Či už sú to formy energie, príroda, alebo sú to klimatické zmeny,“ dodáva Bojnanská. Tento rok je medzinárodný rok lesov, a preto sa zaoberajú aj touto problematikou.
Nenásilnou hrou sa snažia animátori zasadiť do detí semienka budúcich ekológov. „Chceme ich naučiť určité pravidlá, ako sa napríklad chovať k životnému prostrediu,“ tvrdí predsedníčka združenia Bojnanská.
Radosť detí
Deťom sa v tábore veľmi páči, o čom svedčia aj ich názory. Po štvrtýkrát zavítal do tábora Mário Cibuľa: „Každý rok ma sem lákajú najmä ľudia, ktorých mám veľmi rád,“ hovorí Mário.
„Mne sa tu páči a našiel som si nových kamarátov,“ povedal Miňo Jurik. Tvorivé ateliéry sú tiež jedným z dôvodov, prečo sa do tábora rád Miňo Jurik vracia. K tvorivým dielňam inklinuje aj Veronika Kobilanová: „Tvorivé dielne sú fantastické. Každý deň máme iný ateliér, a tak sa každý deň naučím niečo nové.“ „My nikdy deti nenútime do takých aktivít, ktoré nechcú robiť,“ dodala Bojnanská. Deti z detských domovov sú veľmi vďačné. „Tým, že aj mne ľudia pomáhajú, chcem túto pomoc dávať ďalej,“ hovorí animátorka Tereza Ažaltovičová. Deti sa tešili, keď mohli spraviť Mandalu. Ide o okruh, ktorý stelesňuje radosť, harmóniu a energiu. „Každé dieťa dostalo svoj priestor a mohlo sa realizovať,“ skonštatovala animátorka Vanda Rozenbergová.
Bábkové predstavenie
Občianske združenie Deti Dunaja pomáha nielen deťom z detských domovov, ale aj zo sociálne slabších rodín. Z programu štipendií prispieva združenie na stredoškolské i vysokoškolské vzdelanie alebo na vyučenie remesla. „To je časť, ktorá zaberá čoraz väčší priestor, pretože kandidátov je veľa,“ hovorí Bojnanská. Minulý rok mali približne 45 štipendistov.
Hlavným cieľom občianskeho združenia je ale sprístupniť kultúru formou divadelných predstavení a tvorivých dielní deťom žijúcim v inštitúciách. Prvý projekt bábkovej hry vznikol v roku 2004. Ambícia ďalšieho bábkového predstavenia Zvedavý sloník prekročila hranice slovenskej scény. Bábkové predstavenie videlo viac ako 2 500 detí po celom Slovensku i vo Francúzsku.