TOPOĽČANY, MADRID. Milióny mladých prilákali tohtoročné Svetové dni mládeže, ktoré sa konali v Madride. Medzi tromi tisíckami Slovákov nechýbalo ani zopár Topoľčancov.
Svetové dni sa konajú pravidelne každé dva až tri roky a najväčším lákadlom pre účastníkov býva stretnutie s rovesníkmi z celého sveta a v neposlednom rade i možnosť vidieť naživo pápeža, najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi.
Horúčavy, nedostatok spánku a nepohodlie
„Zájazd sme si zabezpečovali už pred pol rokom, aby sa nám ušli voľné miesta. Nebol to síce lacný špás, ale určite to stálo za to,“ povedal Jozef Rosa.
Keďže záujemcov z Topoľčian o Svetové dni nebol dostatok, museli sa pridať k pútnikom z Nitry. „Pocit, že ideme do neznámeho sveta s cudzími ľuďmi sme ale nemali, keďže sme sa pred odjazdom ešte niekoľkokrát všetci stretli na organizačných stretnutiach v Nitre. Pri odchode do Španielska nás na naše prekvapenie prišiel pozdraviť aj nitriansky biskup Viliam Judák,“ poznamenal Jozef Pastier.
Ako cestovatelia charakterizovali cestu? „Teplo, nedostatok spánku a celodenné výlety. Toto všetko bolo na dennom poriadku. Do Madridu sme totižto necestovali priamo, ale cez rôzne mestá ako Barcelona či Nice, takže sme uvideli kus sveta,“ uviedol s úsmevom Jozef Rosa.
Varenie miestnej špeciality paelly. FOTO: ARCHÍV J.P.
„Na ceste do Madridu ma najviac zaujala návšteva obrovskej baziliky Sagrada Familia v Barcelone,“ povzdychla si Nikoleta Ikrényiová. Výstavba tohto chrámu začala v roku 1882 a stavebné práce by mali skončiť až v roku 2026. Autor tohto ambiciózneho projektu je svetoznámy katalánsky architekt Antonio Gaudí. „Neboli by sme Slováci, keby sa nám nepodarilo vybaviť si sem VIP vstup, aby sme nemuseli hodiny čakať v rade. Nebolo to ani zložité, keďže v Španielsku pracuje naša krajanka,“ uviedol s úsmevom Jozef Rosa.
„Po príchode do Maridu sme sa ubytovali v miestnej škole, kde sme spali na zemi v spacákoch. I keď to bolo dosť nepohodlné, veľmi nám to nevadilo, pretože človek po celodennom programe zaspal kdekoľvek,“ povedal Jozef Pastier.
Prvýkrát v histórii Svetových dní mládeže bol pre Slovákov pripravený program v dvoch španielskych farnostiach, ktorý tvorili katechézy spojené s kultúrnym programom a s prácou v skupinkách.
Španielska mentalita
Všetko vyvrcholilo slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval pápež Benedikt XVI. Tu sa prejavila podľa návštevníkov Madridu mentalita Španielov. „Keď sme sa pýtali organizátorov, či sú pripravení na dážď, tak sa iba pou-smiali a povedali: Načo, veď v auguste neprší. Samozrejme, čo čert nechcel, práve počas omše sa strhla poriadna búrka. Takže riadne premočilo nielen nás, ale aj pápeža. Hrozilo dokonca, že sa plánovaný program bude musieť zrušiť, no našťastie búrka celkom rýchlo skončila. Chvalabohu, vďaka horúčavám sme sa rýchlo usušili, aj napriek tomu, že bol neskorý večer,“ uviedol Pastier. „Ten, kto sa tešil na miestne národné špeciality, si bohužiaľ musel nechať zájsť chuť. Našou stravou boli bagety, jogurty a džúsy. Dobré veci, no nie na každý deň. Na obed sme sa vždy zasýtili v najbližšom fast foode. Našťasie sa mi podarilo ochut-nať miestnu špecialitu paellu,“ pokračoval s úsmevom Pastier.
Výstavba baziliky Sagrada Familia začala už v 19. storočí. FOTO: ARCHÍV J.P.
Podľa Jozefa Rosu bola so Španielmi niekedy ťažká aj komunikácia. „Väščinou sme sa snažili rozprávať po anglicky, no miestnym to často nevyhovovalo. Aj keď niekedy vedeli po anglicky, často sa tvárili, že nevedia. Keď bolo najhoršie, prišli na radu ruky a nohy,“ poznamenal Rosa.
Dovidenia v Riu?
Španielsko hostilo Svetové dni mládeže už po druhýkrát. I keď Topoľčancov organizácia niekedy štvala, radi by sa zúčastnili aj ďalších dní mládeže, ktoré sa budú konať v Rio de Janeiru. „Atmosféru svetových dní treba zažiť na vlastnej koži. Ťažko to opísať. Cesta do Ria by nás vyšla asi trikrát toľko ako do Madridu, preto neviem, či si to zopakujeme. Možno ak budeme poctivo šetriť, tak sa to podarí,“ povedala s úsmevom Nikol Ikrényiová.