TOPOĽČANY. Dnešné tanečné súťaže ako tanečný maratón či zumba párty sú u mladých veľmi obľúbené. Aby zvýšili súťažiaci svoj výkon a šance na výhru, pred súťažou si doprajú energeticky nápoj (EN). Doktori však nad týmto správaním zdvíhajú varovný prst. „Takéto konanie môže mať negatívne následky! Pitie energetických nápojov pred športovým alebo iným fyzickým výkonom neodporúčam,“ zdôrazňuje Peter Minárik z Poradne pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl v Bratislave. Svoje skúsenosti s tým má aj tanečníčka, ktorá z pochopiteľných príčin nechcela byť menovaná. „Nedýchalo sa mi veľmi dobre. Pri zumbe som sa rýchlejšie spotila a sily mi držali na vlásku. Jednoducho som vládala ešte menej. Spravila som to prvý a zároveň poslednýkrát.“
Hrozí predávkovanie kofeínom
Čo sa deje s ľudským organizmom po vypití niekoľkých energetických nápojov, vysvetľuje Peter Minárik: „Konzumáciou energetických nápojov sa dodá do tela predo-všetkým slušná dávka kofeí-nu. Konzumácia niekoľkých podobných nápojov v krátkom časovom intervale môže mať niekedy za následok predávkovanie kofeínom.“
Už dva energetické nápoje môžu spôsobiť búšenie srdca, enormné zvýšenie tlaku a dokonca nervozitu, podráždenosť a závraty. Ako prvé dochádza po požití týchto nápojov k dehydratácii organizmu. Preto ak ste sa po nich rozhodli siahnuť, majte na stole aj vodu, ktorou si budete kompenzovať stratu tekutín. „Dobrý pitný režim nekalorických nápojov by mal byť samozrejmosťou pri pití EN. Trvalý návyk na energetické nápoje je však nepravdepodobný,“ hovorí Minárik.
Energetický nápoj ako liek
Proti občasnej konzumácii nápojov, ktoré dodávajú energiu, nenamietajú ani odborníci. „Po vypití nápoja môže byť povzbudivý účinok príjemný. Môže napríklad umožniť sústrediť a učiť sa v čase, kedy by to inak nebolo možné,“ vyjadril sa Minárik. Treba si však uvedomiť, že užívanie energetických nápojov spánok len odsúva a nenahrádza ho tak, ako si mnohí myslia. Práve naopak. Dostaví sa ešte väčšia únava. Inou otázkou sú iontové alebo športové nápoje bez obsahu kofeínu a alkoholu. „Iontové nápoje sa niekedy používajú aj ako pomocný nutričný prostriedok pri poruchách výživy na doplnenie tekutín, cukru, vitamínov a elektrolytov,“ vysvetľuje Peter Minárik.