Oponičania sa môžu pochváliť novou pýchou. V kedysi schátranom Apponyiovskom kaštieli sa nachádza jedinečná baroková knižnica,v ktorej sú knihy nevyčísliteľnej hodnoty.
OPONICE. Jedinečná Apponyiovská knižnica v kaštieli v Oponiciach po rokoch znova ožila. Pre verejnosť ju otvoria 1. októbra spolu s kaštieľom, ktorý prešiel kompletnou rekonštrukciou. Knižnica mala v čase svojej najväčšej slávy 30 000 zväzkov.
Apponyiovská knižnica v Oponiciach je majetkom Slovenskej národnej knižnice. Obnovuje ju spoločnosť I&P Slovakia, ktorá v roku 2007 kúpila od Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre renesančný kaštieľ v dezo-látnom stave a postupne ho zrekonštruovala na štvorhviezdičkový hotel. Park tiež prešiel rozsiahlou revitalizáciou. Obnovené sú trávnaté plochy, nanovo je postavená zámocká fontána, ktorá bola veľmi zdevastovaná. V parku sú obnovené aj tenisové kurty, dostali moderný povrch a umelé osvetlenie. „Návštevníci či už hotela alebo parku si budú môcť vychutnať čaro minulých storočí v nádhernom historickom komplexe,“ hovorí kustód knižnice Peter Králik.
História knižnice
Knižnicu založil vo Viedni v roku 1744 gróf Anton Juraj Apponyi z Oponíc, ktorý bol vysokým hodnostárom na viedenskom dvore. Po jeho smrti sa mala celá knižnica rozpredať, nebyť jedného z jeho synov. V Bratislave dal postaviť Apponyiho palác, kam presťahovali knihy z Viedne. Mesto však za údržbu knižnice ne-chcelo platiť, preto sa rozhodli knižnicu presťahovať do Oponíc. V Roku 1846 preniesli všetky knihy do pristaveného severného krídla kaštieľa. Takmer o polovicu kníh prišla knižnica počas aukcií.
Prvá aukcia bola vo Viedni, druhá v Londýne a posledná v Prahe. Práve na poslednej aukcii prišlo Slovensko o vyše osemtisíc kníh nevyčísliteľnej hodnoty. Z desaťtisíc kníh, ktoré boli odvezené do Prahy, sa legálne vylicitovalo len 1 302 zväzkov. „Čo sa stalo so zvyšnými knihami, to nám už v Prahe nevedeli povedať,“ dodáva Králik. Dôvodom, prečo Apponyiovci predávali knihy, bolo, že v Oponiciach postavili nemocnicu s 12 posteľami a operačnou sálou, ktorú viedol nemecký lekár. Preto si potrebovali vykompenzovať svoje finančné prostriedky, ktoré vložili do novej nemocnice.
Zaujímavosti z knižnice
V súčasnosti je v knižnici 17 342 kníh. Najstaršia kniha je z roku 1505 od Sokrata. Naopak, najmladšia kniha je z roku 1940. V knižnici nie sú žiadne prvotlače. Nachádzajú sa tu ranné tlače, ktoré sú v rámci Európy vysoko cenené. Knihy sú rozdelené do 17 vedných disciplín a 31 tematických skupín. „Sú tu knihy o inkvizícii, bosoráctve, kartárstve či knihy o stavbách lodí,“ hovorí Králik. Z histórie majú zastúpenie všetky významné eu-rópske mestá. „Keď poviem v knižnici hociktorému človeku z Európy, aby sa cítil ako doma, tak sa tu bude skutočne aj tak cítiť,“ povedal Králik. Prvou vecou, ktorá sa do knižnice dostala, bola busta zakladateľa tejto knižnice Antona Apponyiho, čím si chceli uctiť jeho pamiatku. Knihy sú vo väčšej miere napísané vo francúzštine, v taliančine, v nemčine a v iných jazykoch.
Prehliadka s výkladom
Budova kaštieľa bola postavená v 16. a 17 storočí, i keď sa pri archeologických výskumoch zistilo, že niektoré jej časti sú staršie. Počas éry Apponyiovcov prešla viacerými stavebnými úpravami a možno v nej nájsť črty gotiky, renesancie, baroka, rokoka, klasicizmu i secesie. V kaštieli žila veľká komunita ľudí, Apponyiovci mali mnohodetné potomstvo počítajúce až 50 členov rodiny.
Knižnica a kaštieľ budú od 1. októbra otvorené pre verejnosť. Pre návštevníkov sú propravené organizované 45-minútové prehliadky s odborným výkladom.