TOPOĽČANY. V rámci celého Slovenska podpísalo výpovede viac ako 2400 lekárov. Topoľčianska nemocnica, v ktorej pracuje 77 lekárov, nie je výnimkou. Podľa Tibora Pavlíka, podpredsedu odborov, výpovede podalo asi 47 lekárov. „Situácia je momentálne taká, že čakáme na to, že sa lekári nejako dohodnú s ministerstvom. Ak nie, tak to vážne ohrozí poskytovanie zdravotníckej starostlivosti, pretože väčšina lekárov, ktorí u nás pracujú, sú atestovaní,“ povedala riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová.
Napríklad na chirurgickom oddelení podali výpoveď všetci ôsmi lekári, na gynekologicko-pôrodníckom oddelení traja z piatich. „Z 12 lekárov na internom oddelení dali výpoveď traja, takže tam by sme nejakým spôsobom dokázali zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ poznamenala riaditeľka. Horšie to už vyzerá na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde sa rozhodlo nemocnicu opustiť osem lekárov z 11.
Výpoveď odovzdali aj štyria z piatich lekárov oddelenia úrazovej chirurgie, na ortopedickom oddelení by teoreticky zostali len traja lekári, zvyšní traja dali výpoveď.
Žiadna náhrada nieje
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik na rokovaní s riaditeľmi nemocníc 4. októbra prišiel s novou taktikou, ako rozbiť jednotu lekárov. Chcú ich jednotlivo presviedčať a rozbiť tak ich jednotu. Navyše im hrozia, že ak výpovede nestiahnu do konca októbra, začnú na ich miesta hľadať ná-hradu. „Lekárske odborové združenie neinformovalo lekárov, že stiahnuť výpoveď nie je tak ľahké, ako ju podať. Stiahnutie výpovede môže, ale aj nemusí nemocnica akceptovať,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Podľa Kataríny Zollerovej, hovorkyne Ministerstva zdravotníctva, vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa na pozíciu lekára hlási 106 záujemcov. Niektorí riaditelia nemocníc údajne ministra zdravotníctva informovali, že v ich nemocniciach je prezamestnanosť a všetkých lekárov späť do pracovného pomeru neprijmú. Takáto situácia však rozhodne nie je v Topoľčanoch.
„Nemáme náhradu za lekárov, ktorí podali výpovede. V prípade, že nám minister povie, aby sme začali hľadať ná-hrady, začneme ich hľadať. No nemáme toľko žiadostí o prijatie do zamestnania, aby sme nahradili odchádzajúcich lekárov. Navyše, žiadatelia sú väčšinou neatestovaní, čiže nemôžu samostatne vykonávať kvalifikovanú prácu lekára,“ uviedla Eckhardtová.
Lekári sú neoblomní
Presviedčacia taktika ministertva zabrala zatiaľ v Piešťanoch a v rehabilitačnom centre Kováčová. Topoľčianski lekári zatiaľ o stiahnutí výpovedí neuvažujú.
„Dúfam, že minister po-premýšľa a s triezvou hlavou usúdi, že nám nejde len o platy lekárov a sestier. Ide o to, že nemocnice prestávajú byť funkčné a pacienti nedostávajú takú starostlivosť, akú by mali dostávať,“ povedal Tibor Pavlík. „Ďalším problémom je diferencovanosť zdravotnej starostlivosti. Štátne nemocnice majú asi trojnásobne vyššie platby za ukončenú hospitalizáciu ako nemocnice v správe samosprávnych krajov a miest. Preto si pacienti v týchto nižších nemocniciach musia za niektoré úkony priplácať, čo pokladáme za porušovanie ústavy,“ pokračoval Pavlík. Lekári v topoľčianskej nemocnici dúfajú, že štát zabezpečí fungovanie nemocníc a zlepšenie ich financovania. „Samozrejme nechceme ohroziť zdravie pacientov, ale budeme si stáť za svojimi požiadavkami,“ dodal podpredseda odborov.