Žiaci gymnázií pripravili pre svojich rovesníkov výstavu, ktorá mapuje tragický život Anny Frankovej.
TOPOĽČANY. Osemnásť študentov Gymnázia Topoľčany a Gymnázia sv. Vincenta de Paul pripravilo v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku výstavu Anna Franková, odkaz dejín dnešku. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutočnilo 20. októbra v priestoroch Tribečského osvetového strediska v Topoľčanoch.
Žiaci žiakom
Táto putovná výstava je koncept, ktorý vytvorili odborníci v Anna Frank House v Amsterdame. „Naša nadácia je partnerom tohto inštitútu od roku 2005 a Topoľčany sú už 38 výstava v poradí,“ povedal Peter Leponi z nadácie Milana Šimečku. Výstava je postavená na rovesníckom vzdelávaní, čiže mladí ľudia predávajú informácie svojim rovesníkom. Žiaci sa počas troch dní pripravovali na to, aby mohli pôsobiť ako sprievodcovia výstavy.
Putovná výstava na takmer tridsiatich paneloch zachytáva osudy nemeckej židovskej rodiny Frankovcov, ich útek pred nacistami do Holandska, dvojročné ukrývanie a tragický koniec rodiny. Výstava sa zaoberá aj problematikou ľudských práv, rasizmu a diskriminácie. Výstava je od 24. októbra sprístupnená pre všetky základné a stredné školy a potrvá až do 18. novembra.
Dlhodobý záujem
„Naša škola sa už päť rokov zaoberá problematikou židovskej komunity v Topoľčanoch,“ povedala učiteľka Gym-názia Topoľčany Helena Kopecká.
„Chodili sme na rôzne výstavy a besedy s bývalými topoľčianskymi rodákmi, ktorí žijú v Izraeli. Minulý rok sme na židovskom cintoríne otvorili výstavu z dejín židovskej komunity. Do prípravy tejto výstavy sa zapojili študenti. Vďaka týmto aktivitám sme dostali ponuku z Nadácie Milana Šimečku, aby sme túto výstavu sprístupnili aj ľuďom v Topoľčanoch,“ dodala Kopecká.
Z otvorenia tejto výstavy nemali radosť iba učitelia, ale aj žiaci. „Je to hlavne nová skúsenosť. Naučila som sa tu množstvo nových vecí,“ povedala gymnazistka Zuzana Lubárová. „Okrem toho, že som sa naučila niečo nové o Anne Frankovej, zopakovala som si vedomosti o druhej svetovej vojne,“ dodala Andrea Gálová.