Vedenie má posilniť priemyselný rozvoj v regióne Hornej Nitry. S výstavbou vedenia sa má začať v máji roku 2014, pričom ukončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2016.
TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) plánuje výstavbu nového vedenia za 75 mil. eur. Spoločnosť chce postaviť 2 x400 kilovoltové vedenie medzi Bystričanmi v prievidzskom okrese a Križovanmi nad Dudváhom v trnavskom okrese. „Nové vedenie bude vybudované prevažne v trase namiesto existujúceho 220 kilovoltového vedenia. Realizáciou zámeru vznikne nové prepojenie Križovany - Bystričany, čím budú splnené ďalšie podmienky postupnej výmeny zastaranej sústavy v SR,“ zdôvodnila spoločnosť svoje plány v investičnom zámere.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Realizáciou projektu chce prenosová sústava posilniť možnosti vnútroštátneho prenosu elektrickej energie, ako aj posilniť priemyselný rozvoj v regióne Hornej Nitry. Nové vedenie bude mať dĺžku 80 kilometrov.
Trasa vedenia postupne prechádza okresmi Trnava a Hlohovec v Trnavskom kraji, Nitra a Topoľčany v Nitrianskom kraji a Partizánske a Prievidza v Trenčianskom kraji. S výstavbou vedenia chce prenosová sústava začať v máji roku 2014, pričom ukončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2016.
Projekt bude spolufinancovaný z podporného fondu BIDSF spravovaného Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR). Fond je určený na odstránenie dôsledkov predčasného odstavenia dvoch jadrových blokov Atómovej elektrárne Bohunice. „Pomer spolufinancovania stavby medzi SEPS a EBOR predstavuje 1:1,“ uvádza ďalej spoločnosť v investičnom zámere.
Opotrebovanosť majetku Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy dosahuje v súčasnosti približne 50 %. Niektoré zariadenia sú staršie ako 40 rokov. „Pre zabezpečovanie plnenia úloh súvisiacich s legislatívou, energetickou politikou štátu a domácimi ako aj medzinárodnými záväzkami potrebujeme vynakladať prostriedky na obnovu a rozvoj značne morálne a fyzicky opotrebovaných zariadení prenosovej sústavy, medzi ktoré patria aj všetky 220 kilovoltové vedenia,“ konštatovala SEPS.
Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie.
Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Fond národného majetku SR, akcionárske práva k akciám však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.