Najobľúbenejší šport je pre Američanov americký futbal.Na Slovensku je ešte takpovediac v plienkach. O podmienkach a fungovaní amerického futbalu na Slovensku sme sa porozprávali s kapitánom topoľčianskeho tímu Topoľčany Kings Borisom Bútorom.
Pamätáte si na začiatky vášho tímu?
-Fungujeme od roku 2008. Pri vzniku tímu stáli Tomáš Pargáč a Ivan Herda. Oni dvaja boli tým prvotným impulzom založiť tím amerického futbalu v Topoľčanoch.
Ivan Herda, ktorý s aktívnou kariérou prestal kvôli zraneniu, je v súčasnosti prezidentom slovenskej asociácie amerického futbalu. On stojí i za názvom tímu Topoľčany Kings.
Aké boli podmienky pre americký futbal v čase vášho vzniku?
-Keď sme vznikli, boli sme piaty tím amerického futbalu na Slovensku vôbec. Štyri kluby, ktoré existovali, hrávali viac-menej medzi sebou, s naším príchodom sa už dalo hovoriť o lige. Krátko nato vznikli ďalšie dva tímy, tak sa to začalo rozbiehať.
Aká je situácia v súčasnosti?
-Momentálne na Slovensku funguje desať klubov amerického futbalu. Pokryté je najmä západné a stredné Slovensko. Východ zatiaľ o tento šport záujem neprejavuje.
Americkému futbalu sa venujete už 3 roky. Ako hodnotíte svoje doterajšie pôsobenie?
-Táto sezóna bola pre nás bezpochýb najúspešnejšia. Predtým to bolo pre nás viac-menej také oťukávanie. Minulý rok sme odohrali medzinárodný turnaj v českom Šumperku, hrali sme tiež niekoľko prípravných zápasov. Tento rok sme v Nitre skončili počas jarnej časti typu sedem na sedem tretí. Jesenná časť, tzv. „jedenástková liga“, kde sme sa spojili s Nitrou, nám priniesla druhé miesto. Náš najväčší konkurent je bratislavský tím Bratislava Monarchs, ktorý však na Slovensku pôsobí už 15 rokov. Pred dvomi týždňami sa v Nitre uskutočnil Memoriál Viktora Kincela, ktorý sme vyhrali.
Máte dostatok členov? Je v Topoľčanoch záujem o tento šport?
-V pravom americkom futbale má tím približne 50-55 hráčov. U nás na Slovensku je toto číslo zatiaľ nereálne. Ak má tím 35 členov, tak hovoríme o úspechu. Tím Topoľčany Kings má momentálne 20-25 členov, predsa len to nehráme profesionálne a nie vždy môže každý prísť na tréningy či zápasy. Noví členovia sú, samozrejme, vítaní.
Ak má niektorý z našich čitateľov záujem prísť do tímu, musí spĺňať nejaké podmienky?
-Vekový limit na odohranie zápasu je stanovený na 17 rokov. Dokážeme však pracovať už aj so 14, 15-ročnými záujemcami. Bolo by ideálne, ak by chlapci začali trénovať v pätnástich, aby boli v sedemnástich schopní sa postaviť skúsenejším protihráčom. Náš tím má vekové zloženie 17-29 rokov. Samozrejmosťou je stopercentný zdravotný stav. Treba si uvedomiť, že každý, kto by mal prípadný záujem, musí pracovať na svojej kondičke a nebáť sa zapotiť.
V povedomí laikov je americký futbal drsný šport, ktorý sa nezaobíde bez modrín a zlomenín. Je to tak aj v skutočnosti?
-Je vedecky dokázané, že ide o najtvrdší kolektívny šport. K nejakým vážnejším úrazom však počas nášho pôsobenia nedošlo. Prvý rok si jeden hráč vážnejšie poranil koleno. Tento rok sme mali v tíme nejaké zlomené členky a prsty, jeden hráč si počas posledného turnaja zlomil kosť predlaktia. Nie je to však nič trvalé. A s menšími zraneniami musíme rátať.
Pozeráte v rámci taktiky a prípravy americké zápasy?
-Pozeráme. Myslím, že musíme. Predsa len Amerika je kolískou tohto športu, a keby sme porovnali našu hru s pravým americkým zápasom, asi by vznikol dojem, že hráme dva rozdielne športy. Minulý rok počas reprezentačného zápasu v Českej republike na tlačovej konferencii reprezentačný tréner Ľudovít Gálka médiám povedal, že s pravým americkým futbalovým tímom sa zatiaľ môžeme maximálne odfotiť.
Ako je to s vašou výbavou, dresy, helmy? Máte problém ich zohnať?
-Dresy objednávame z Ameriky, niektoré veci dokážeme zohnať v Čechách či v Budapešti. Špecializovaný obchod zameraný na tento druh sortimentuna Slovensku zatiaľ neexistuje.
Sezóna pre vás skončila. Kedy opäť začínate trénovať?
-Nová sezóna pre nás začína v januári. V telocvični začneme s kondičnou prípravou, jarná časť potom začne koncom marca, začiatkom apríla. Plánujeme aj nejaké priateľské zápasy, to však bude závisieť od počasia. Tréningy máme otvorené aj pre verejnosť, hlavne pre tých, ktorí sú ochotní sa k nám pridať. Ak by bol záujem zo strany fanúšikov, rozpis tréningov môžete nájsť na našej webovej stránke topolcanykings.com alebo na našej facebookovej stránke.
Má tím Topoľčany Kings ciele, ktoré by chcel dosiahnuť?
-Naším cieľom je naplniť tím, aby sme sa nemuseli do „jedenástkového futbalu“ spájať s inými tímami a hrali sami za seba. Takisto sa snažíme, aby bolo z nášho tímu čo najviac hráčov do reprezentačného výberu. Viac sa dostať do povedomia ľudí a byť v rámci Slovenska čo najlepší je asi cieľom každého tímu amerického futbalu v republike.
Autor: Hana Hájovská