TOPOĽČANY. Protipovodňový príspevok ako jedno z aktívnych opatrení na trhu práce je súčasťou zákona o službách zamestnanosti od septembra minulého roka. Za ten čas získalo vďaka nemu prácu už 10 245 ľudí.
Toto číslo ďalej rastie – podľa odhadov by sa vďaka tomuto príspevku mohlo zamestnať do konca roka asi 15 335 uchádzačov o zamestnanie. Využitie príspevku podporí aj spustenie Druhého kola Programu revitalizácie krajiny Úradom vlády SR.
Príspevok využívajú predovšetkým obce, ale aj iné štátne subjekty, najmä Lesy SR, Hydromeliorácie či Slovenský vodohospodársky podnik. Príspevok môžu získať aj dopredu vo forme zálohovej platby.
„V teréne vidíme aj vedľajšie efekty tohto príspevku, keďže sa vďaka nemu podarilo zamestnať práve dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, vidíme, ako si opäť osvojujú pracovné návyky. Zamestnanie má vplyv aj na ich pocit hrdosti a užitočnosti, ich okolie, rodina a deti získavajú žiadané vzory,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Juráš.
Využitie protipovodňového príspevku bude pokračovať aj v zimných mesiacoch. Protipovodňový príspevok využívali obce aj predošlú zimu a skúsenosti dokazujú, že práce sa zastaviť skutočne nemusia. Minulú zimu veľmi aktívne využívali príspevok napríklad na úrade práce v Prievidzi a Handlovej, ale aj v Košiciach – nezamestnaní v zimných mesiacoch čistili najmä okolie riek a potokov, vysekávali stromy a kríky, čistili uličné vpuste, odpratávali sneh, ale budovali aj ochranné valy okolo riek a potokov.
Aj tento rok v zime bude medzi najčastejšie práce patriť výrub drevín, ktorý treba robiť práve v období vegetačného pokoja. Mimo obdobia mrazov sa budú budovať rôzne druhy hrádzok a odrážok. Počas mrazov sa nezamestnaní majú venovať zase sprístupňovaniu terénu a príprave materiálu. Niektoré druhy prác je možné vykonávať v miestnostiach - napríklad výroba a príprava drôteno-kamenných košov, odkôrňovanie drevín, výroba kolov.
Celkový objem financií vyčlenených na protipovodňový príspevok do konca roka predstavuje sumu viac ako 42 miliónov eur.
V mesiacoch október, november a potom opäť vo februári a marci sú obce pripravené využiť aj možnosť predĺžiť pracovný čas zamestnancom a kompenzovať to skrátením pracovnej doby počas decembra či januára. Na prelome roka by si zamestnanci mohli čerpať dovolenky, na ktoré majú nárok.
Príspevok pokryje obciam, správcom vodných tokov alebo odvodňovacích systémov spolu 95 % celkovej ceny prác (najviac vo výške celkovej ceny práce vypočítanej z dvojnásobku životného minima pre jednu dospelú osobu). Ak teda zarobí uchádzač o zamestnanie napríklad minimálnu mzdu 317 eur brutto, tak suma, ktorú na pracovné miesto vynaloží obec, je 21,43 eur.
Autor: ÚPSVaR