TOPOĽČANY. Neziskové občianske združenie Priatelia Zeme - SPZ v spolupráci s Mestom Topoľčany zorganizovalo 22. novembra v zasadačke Mestského úradu v Topoľčanoch Deň otvorených dverí odpadového hospodárstva. Podujatia sa zúčastnili najmä zástupcovia okolitých miest a obcí, pracovníci štátnej správy ale aj ľudia, ktorí sa zaujímajú o odpadové hospodárstvo. Riešenie problémov v odpadovom hospodárske je nekonečná cesta a niekedy výsledky nie sú také, ako by sme si predstavovali. Preto sme radi, že sa toto podujetie koná práve v našom meste," povedal primátor Topoľčian Peter Baláž.
Separovanie nie je zložité
„Väčšinou počúvame to, že separovanie je zložité a v našich podmienkach sa nedá realizovať. Pozvali sme aj zástupcov miest Palárikovo a Nová Dubnica, ktoré majú veľmi dobré systémy triedenia odpadu, aby ukázali, že to nie je nemožné,“ povedal predseda organizácie Martin Valentovič.
„Topoľčany sme ako miesto uskutočnenia tohto dňa nevybrali náhodou,“ uviedol Martin Valentovič. Podľa Valentoviča má mesto jeden z najlepšie vybudovaných systémov odpadového hospodárstva na Slovensku. Triedený zber odpadov funguje v meste od roku 1993. Topoľčany majú tiež vybudovaný moderný zberný dvor s dotrieďovacou linkou. V roku 1997 pribudol v meste zber biologického odpadu z rodinných domov. Ten sa v súčasnosti kompostuje na mestom zriadenej kompostárni, spolu s odpadom z mestskej zelene. Veľmi dobrá je aj výška zhodnocovania komunálnych odpadov v meste, ktorá dosahuje takmer 30 percent.
Zlepšovať sa dá stále
„Zišlo by sa, keby mesto popracovalo na osvete dospelého obyvateľstva, aby bol systém separovania ešte lepší. S týmto má však problémy väčšina samospráv,“ informoval nás Valentovič.
Donútiť obyvateľov panelákov k triedeniu odpadu je podľa Valentoviča náročnejšie, ako obyvateľov rodinných domov. „Jedným z dôležitých kritérií na úspešné separovanie je dostupnosť odpadových nádob, pretože veľa ľudí nie je ochotných chodiť ďaleko s odpadom. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí to kazia a neseparujú. V tomto by mohli pomôcť najmä represívne opatrenia. Na kontajneroch môžu byť zámky, od ktorých budú mať kľúče iba obyvatelia paneláku. Poplatky za odpad by mohli byť nastavené tak, že ich výška bude súvisieť s kvalitou nazbieraného odpadu,“ povedal Valentovič.