TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Do celoslovenského štrajku lekárov sa počas uplynulých mesiacov zapojilo 2439 lekárov. Odborári sa nakoniec s vládou nedohodli a viac ako 1200 lekárov, ktorí nestiahli výpovede je od štvrtku nezamestnaných.
V topoľčianskej nemocnici podalo výpoveď 46 z celkového počtu 77 lekárov. Nakoniec však výpoveď stiahla väščina lekárov a bez práce ich zostalo iba pätnásť. Podľa riaditeľky nemocnice Marty Eckhardtovej však tieto výpovede nijako neohrozia fungovanie oddelení. Odišli traja anestéziológovia, avšak dvaja z nich boli neatestovaní. Z chirurgie odišli traja lekári, pričom dvaja z nich boli neatestovaní. „Odišli aj dvaja rentgenológovia a dvaja atestovaní traumatológovia, ale vieme si pomôcť ortopédiou, takže situáciu zvládneme,“ povedala Eckhardtová.
Prijali ďalších lekárov
„Niektoré oddelenia určite oslovia aj kolegov z vonka, aby sa do práce zapojilo viac ľudí. Napríklad na pediatriu prídu vypomôcť neštátni lekári,“ informovala nás Eckhardtová. Vo štvrtok nastúpila do práce aj novoprijatá lekárka na novorodenecké oddelenie. „Prišli mi aj ďalšie dve žiadosti o prijatie do zamestnania – jednu na novorodenecké a druhú na oddelenie jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Obe samozrejme kladne vybavíme,“ dodala Eckhardtová.
Vo všeobecnosti nestiali výpovede najmä mladí neatestovaní lekári. „Pri osobnom rozhovore mi tvrdili, že je to pre nich jedinečná príležitosť, aby ukázali vláde, že v zdravotníctve je skutočne málo peňazí,“ doplnila riaditeľka. Eckhardtová zároveň podotkla, že pre niektorých lekárov sú stále voľné miesta, no pre niektorých je už neskoro.
Lekári vyčkávali so stiahnutím výpovedí až do poslednej chvíle. Sťahovať ich začali až 30. novembra. V doobedňajších hodinách si to rozmyslelo 29 lekárov. Ďalší dvaja si to rozmysleli do tretej hodiny. Počas tohto dňa musela nemocnica odsunúť plánované operácie vzhľadom k tomu, že anesteziológovia si zobrali dovolenku.
Nemocnica v piatok poskytovala len akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť, plánovaní pacienti neboli na tento deň objednaní. „Nesúvisí to s výpoveďami, ale s tým, že raz do mesiaca mávame čistiaci deň, kedy čistíme všetky operačné sály. Je to vopred plánovaná záležitosť. Včera sme ale robili všetky, akútne aj plánované operácie,“ povedala Marta Eckhardtová.
V Partizánskom sa lekári nezapojili
V nemocnici s poliklinikou v Partizánskom sa podľa jej riaditeľa Gabriela Krbúšika dnes lekári špecialisti do štrajku avizovaného Slovenskou lekárskou úniou špecialistov (SLÚŠ) nezapojili. "Nič mimoriadne sa nedeje," uviedol Krbúšik. Do štrajku sa nezapojili ani oslovení súkromní špecialisti v meste. Súkromný gynekológ, ktorý nechcel byť menovaný, uviedol, že
všetci gynekológovia v Partizánskom dnes normálne robia. Jeho slová potvrdil aj ďalší jeho kolega gynekológ. "Myslím si, že podporiť morálne by sme ich mali všetci, ale neposkytovať zdravotnú starostlivosť nie je riešenie," podotkol s tým, že nechce byť menovaný.