Za posledný polrok 2011 sa do Slovenskej knihy rekordov zapísalo viacero rekordov. Najzaujímavejšie z nich sme vybrali pre vás.
Palacinky z Bratislavy
V jednom nákupnom centre v Bratislave sa podujala trojica šéfkuchárov Jaroslav Žídek, Igor Čehy a Marián Filo zlomiť svetový rekord. V recesnej disciplíne z palaciniek pred návštevníkmi postavili takmer meter vysoký stĺpec, ktorý pozostával zo 640 kusov chutných palaciniek.
Tekvice na východe
Kultúrne a spoločenské centrum Trebišov zorganizovalo pokus o ustanovujúci rekord - vytvorenie čo najdlhšej reťaze z vyrezávaných tekvíc. Do podujatia zapojili deti miestnych základných škôl. Mnohé výtvory mali až výtvarný ráz, no bolo ich vystavených menej ako organizátori očakávali. Podľa slov riaditeľa KASS sa mohli do akcie zapojiť aj ostatní Trebišovčania a priniesť vlastné výtvory. Urobili tak však len niekoľkí, no do budúcna plánujú tento rekord vylepšiť. Po zmeraní vystavených a tesne vedľa seba naukladaných tekvíc reťaz merala 24 metrov. Komisár Marián Angelovič odovzdal predstaviteľom spoločenského centra certifikát o ustanovujúcom rekorde.
Najdlhšia klobáska
Do knihy slovenských rekordov sa dostala najdlhšia klobása, ktorú na malom klobáskovom festivale v Orechovej Potôni pripravila partia tamojších chlapov. Porota naj-prv udelila prvenstvo najchutnejšej klobáske, ktorú pripravili Bratislavčania Ľubomír Navrátil, Matúš Hulík a Eva Hulíková. Potom sa deväť rekordmanov pustilo do lámania rekordu. Ich úlohou bolo do bravčového čreva pomocou mlynca naplniť klobásovú zmes bez toho, že by sa porušila jej celistvosť a dosiahnuť tak najväčšiu dĺžku surovej klobásky. Črievka boli spájané tak, že sa postupne navliekali konce na seba v dostatočnej dĺžke tak, aby klobása tvorila jeden celok. Po viac ako dvojhodinovom úsilí sa na dlhom stole vinula klobása dlhá 101,07 m. Treba však pripomenúť, že táto klobása bola zhotovená z prírodného čreva, ide teda o ustanovujúci rekord. V platnosti je nový rekord z Komárna, kde v septembri použili umelohmotné črevo. Sú to teda dve rozdielne technológie použité pri rekorde.
Bedminton hrali týždeň
Primátor Košíc Richard Raši odohral záverečný zápas najdlhšieho slovenského rekordu. V obchodnom centre v Košiciach sa uskutočnil rekord v hraní bedmintonu na výdrž. Maratón trval 7 dní a 7 nocí a skončil vo štvrtok 6. 10. 2011 popoludní. Do hry, ktorá trvala presne 168 hodín a 20 sekúnd, sa priebežne zapojilo 462 študentov. Košickí gymnazisti sa uchádzajú zároveň aj o zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov.
Rekord v jedení
Na futbalovom štadióne v Tvrdošíne sa pokúsili o rekord v jedení. Rozhodli sa, že ochutnajú, či tamojšia pekáreň vie upiecť chutné rožky. Všetko sa dialo a teda jedlo na jednom mieste. Organizátor Juraj Tomadlík nič nenechal náhode. Priniesol 600 rožkov a hneď sa našli prví odvážlivci, ktorí sa pustili do konzumácie. Postupne sa prepravky s pečivom vyprázdnili a z celkového množstva zostalo len 15 kusov. Výsledok ustanovujúceho rekordu bol jasný. V Tvrdošíne zjedli 585 rožkov.
Vinobranie v Pezinku
Počas Vinobrania 2011 v Pezinku sa tamojší predajca vozidiel pokúsil o vytvorenie slovenského rekordu - vytvorenie najdlhšej reťaze z vínnych zátok. Počas dvoch dní mali návštevníci tohto tradičného podujatia možnosť priniesť vínne štuple a odovzdať ich v stánku. Tu ich pozdĺžne prevŕtali a navliekli na silonové lanko, ktoré potom nakrúcali so štupľami na veľkú kotúľku s priemerom 1 meter.
Za 13 hodín čistého času zbierania počas obidvoch dní sa desiatka ľudí mala čo zvŕtať, aby stíhali registráciu, navŕtanie zátok a ich navlečenie na lanko. V nedeľu popoludní po 13 hodine rekord ukončili a nastalo meranie. Dĺžka tejto reťaze dosiahla úctyhodných 201,5 metra a na jej zhotovenie bolo potrebných takmer 4 500 kusov vínnych štupľov.
Za svoje snaženie organizátori prevzali z rúk komisára Romana Farkaša certifikát za slovenský rekord. Účastník, ktorý priniesol najviac vínnych zátok, vyhral auto na víkend, a ďalší obdržal výtlačok Knihy slovenských rekordov.
Partizánčania do autobusu
Rekord v počte cestujúcich v autobuse mestskej hromadnej dopravy sa v Partizánskom podaril. Do pristaveného autobusu ako prvý vstúpil primátor mesta Jozef Božik. Sadol si za volant a s mikrofónom v ruke povzbudzoval tých, ktorí nastupovali do autobusu, rovnako aj tých, ktorí ešte váhali. Obyvateľom Partizánskeho sa podarilo vytvoriť už druhý slovenský rekord. Tým prvým bolo hromadné tancovanie makareny. Do nového autobusu sa zmestilo presne 147 ľudí, ktorí nastúpili pod dohľadom komisára. Z jeho rúk prevzal certifikát o novom slovenskom rekorde primátor mesta Jozef Božik.