SOLČANY. V polovici januára uplynie jeden rok od založenia mužskej speváckej skupiny Lidovec zo Solčian. Lidovec je čisto mužská spevácka skupina, ktorá je pravdepodobne jediná svojho druhu v okrese. Nechýba pri žiadnom obecnom podujatí a za prvý rok svojho pôsobenia sa môže pochváliť niekoľkými vystúpeniami v neďalekej Nitre, na vinobraní či vianočnom mestečku, taktiež aj účasťou na okresnej prehliadke speváckych skupín, kde postúpila do krajského kola. O pôsobení skupiny sme sa rozprávali s jej vedúcim Mariánom Veverkom.
Spevácka skupina Lidovec funguje už jeden rok. Čo vás inšpirovalo k založeniu takéhoto hudobného telesa?
-Spolu s manželkou každý rok navštevujeme Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej, kde som mal možnosť prvýkrát zhliadnuť čisto mužské súbory. Tu ma napadla myšlienka založiť niečo podobné aj u nás doma v Solčanoch. Tento nápad zrel v hlave ešte asi dva roky. Koncom roka 2010 sme na zasadnutí obecného zastupiteľstva spolu s poslancami premýšľali, ako oživiť kultúru v obci, či nacvičiť divadlo alebo niečo podobné. Vtedy som si povedal, že teraz je ten správny čas pre spevácku skupinu.
V januári 2011 som zvolal prvú skupinu šiestich chlapov a predstavil im svoj zámer. Každý dostal za úlohu nájsť vo svojom okolí niekoho, kto by mal o takéto niečo seriózny záujem. Kedysi bolo pekným zvykom, že sa chlapi pri rozličných príležitostiach postretali, chodili v skupinách po dedine a spievali pekné pesničky, ktoré sa niesli celým chotárom. Dnes by si o nich ľudia mysleli všeličo, no vtedy to bolo krásne a páčilo sa to nielen samotným spevákom. Na takéto tradície by rada nadviazala aj naša spevácka skupina.
Môžete nám Lidovec bližšie predstaviť?
-Skupina vznikla presne 12. januára 2011, kedy sa konala prvá skúška. Dnes skupinu tvorí 13 chlapov a to: Jaroslav Hačko st., Peter Vranka, Karol Hula, Karol Bíly, Pavol Hajnovič, Jaroslav Hačko ml., Daniel Adamec, Jozef Šiška, Ján Minársky, Peter Šimko, Peter Minársky, Miloš Klačanský a Marián Veverka. Na doprovod používame ozembuch a akordeón. Skúšky sa konajú väčšinou raz do týždňa, niekedy aj viackrát, pretože záujem mužov o spev je veľmi veľký a tvoríme veľmi dobrú partiu. Po dlhšom uvažovaní sme sa spoločne zhodli, že náš spevácky spolok bude niesť názov Lidovec. Názov sme vymysleli podľa všetkým Sližárom dobre známeho brehu Lidovec. Je to breh nad obcou Solčany, kde sa v minulosti chodil pásť dobytok a v zime slúžil na sánkovanie a iné detské radovánky.
Čím je vaša skupina výnimočná?
-Výnimočná asi v tom, že v blízkom okolí nie je hudobné teleso takéhoto druhu – mám na mysli čisto mužský kolektív.
Nemôžem nespomenúť náš nový akordeón Weltmeister Monte Natur, ktorý zakúpila naša obec a ktorý postupne splácame svojimi úspechmi, či už doma alebo vonku. Aj to je istá výnimočnosť. Ale nielen nástroj robí muziku. Na jednom vystúpení moderátor o nás povedal: „Títo chlapi smrdia človečinou.“ To podstatné, myslím, vychádza z našich hrdiel a srdca.
Čím je charakteristická vaša hudba? Akému štýlu sa venujete?
-Naším zámerom je vyhľadávať, uchovávať, udržiavať a propagovať ľudové piesne, zvyky a tradície obce Solčany, ale aj iných oblastí Slovenska a toto všetko ďalej odovzdávať ďalším generáciám.
Na akých podujatiach ste už vystupovali? Na ktoré z nich najradšej spomínate?
-Svoje verejné účinkovanie sme začali 13. februára 2011 nacvičením krátkeho fašiangového pásma pre našich dôchodcov v Solčanoch. Niekoľkokrát sme účinkovali v neďalekej Nitre, Chrenovských stánkoch, Podzoborskom vinobraní, alebo vo vianočnom mestečku. Zúčastňujeme sa všetkých kultúrnych podujatí v našej obci. Ďalej sme vystúpili na Poľovníckych slávnostiach v Radošine, kde sme spievali aj na svätej omši. Veľmi pekné bolo vystúpenie pre topoľčianskych seniorov v rámci Mesiaca úcty k starším, kde sme účinkovali ako hosť programu. Zúčastnili sme sa na našej prvej súťaži, a to na 14. ročníku okresnej prehliadky speváckych skupín, ktorú organizovala obec Práznovce v spolupráci s Tribečským osvetovým strediskom a mikroregiónom Západný Tríbeč. V súťaži sme sa spomedzi 10 zúčastnených dedinských speváckych skupín dostali medzi prvé dve, ktoré postupujú do krajského kola. V decembri sme vystúpili na podujatí Kultúrne Vianoce, ktoré organizovala naša obec. Nezabudnuteľné bolo vystúpenie na Štedrý deň pred Polnočnou svätou omšou v kostole v Solčanoch, kde sme všetkým zavinšovali a zaspievali zopár kolied a po Polnočnej sme podávali vianočný punč.
No a najradšej spomíname na podujatie u nás doma, ktoré sme aj sami po prvýkrát organizovali, a to na „Fašiangovú pochôdzku po dedine pod názvom: „Hentam nám nedali, tuto nám dajú.“ Premýšľali sme, že akciu pre krátkosť času urpbíme až o rok, no nakoniec sme sa rozhodli, že si pôjdeme zaspievať po dedine aspoň my – Lidovec. Keď sme videli množstvo ľudí, ktorí sa prišli v maskách zapojiť do sprievodu, konský povoz, o ktorom sme nemali ani tušenie, ostali sme v nemom úžase.
Určite to bola dobrá voľba a pevný základ na tradíciu tohto podujatia. Veľký obdiv medzi maskami pútal najmä mäsiar Miky so svojou nádhernou sviňou na kolieskach, ktorú sme nakoniec využili na odvoz pálenky a ostatných fašiangových suvenírov. Myslím, že to boli pravé, nefalšované „solčanske fašangy".
Diela akých autorov spievate? Vytvárate si aj vlastné skladby?
-Spievame iba ľudové piesne. Snažíme sa vyberať hlavne naše staré solčianske, ale nepohŕdame ani piesňami z iných kútov Slovenska. Piesne čerpáme z rôznych spevníkov, alebo ich hľadáme na internete.
Čo pre vás znamená hudba?
-Mňa osobne hudba sprevádza celý môj doterajší život. Keď som mal 10 rokov, začal som chodiť do Základnej umeleckej školy v Bošanoch, kde som študoval hru na akordeón, následne som hrával v kapelách na svadbách a plesoch. Už šestnásť rokov som organistom. Hudba je pre mňa to, čo pre tanečníka tanec, pre hokejistu hokej. V skupine sú ďalší štyria aktívni muzikanti, hrajú v rôznych kapelách alebo v dychovke.
Čo hovoria na vaše aktivity vaši rodinní príslušníci a ľudia v obci?
-Doteraz sme sa ešte nestretli s negatívnym ohlasom. Účasť ľudí na podujatiach nasvedčuje tomu, že majú o folklór a Lidovec záujem. Niektorí nás sprevádzajú na všetkých našich vystúpeniach aj mimo dediny, čo nás vždy veľmi poteší.
Pre naše manželky, priateľov a jednoducho pre všetkých, ktorí nám počas roka podali pomocnú ruku a pomohli pri zrode Lidovca, sme v uplynulý piatok prichystali malé priateľské posedenie. Aj týmto sme im chceli poďakovať za ich porozumenie a ochotu vždy pomôcť.
Aké sú vaše plány do budúcnosti?
-Radi by sme v blízkej budúcnosti nahrali CD s našimi piesňami. Ďalej by sme si chceli zakúpiť ozvučenie, pretože niektoré vystúpenia sú podmienené vlastnou aparatúrou.
A plány do ďalekej budúcnosti? Dostal sa nám do rúk azda posledný existujúci exemplár - časť mužského solčianskeho sviatočného kroja - kabanica a halena (asi z roku 1860-1890). Chceli by sme v budúcnosti, ak nájdeme financie, dať ušiť takýto kroj pre všetkých členov skupiny a aj týmto uchovať toto vzácne dedičstvo našich otcov pre ďalšie generácie.