TOPOĽČANY, ISTANBUL. Robotický tím žiakov Základnej školy na Tribečskej ulici sa v posledných troch rokoch zúčastnil na troch majstrovstvách sveta v robotike. V roku 2009 to bol rakúsky Graz, v roku 2010 Singapur a v minulom roku sa robotici celého sveta stretli v „dvojkontinentálnom“ Istanbule.
Na všetky tri majstrovstvá sveta si robotické tímy tejto školy vybojovali postup pod vedením učiteľa Rastislava Gažiho, hlavného architekta týchto úspechov, ktorého sme s určitým odstupom od posledného leta požiadali o rozhovor.
Kde sa Vám na týchto troch MS darilo najviac?
-Pätnásty ročník majstrovstiev sveta v robotike RoboCup 2011 sa konal 5. až 11. júla 2011 v orientálnom meste Istanbul v Turecku. Graz je veľmi pekné a historicky zaujímavé mesto. Singapur veľmi moderné, ale Istanbul dýcha históriou Orientu s jeho historickými uličkami, mešitami a prístav-mi. Zo všetkých troch majstrovstiev sveta sa nám najviac darilo a najúspešnejší sme boli práve v Istanbule. Na tieto majstrovstvá sveta si vybojovali postup dva naše robotické tímy - XLC a SNET - v kategórii robotický futbal (Soccer).
Ako a v akom zložení ste do Istanbulu cestovali?
-Cestovali sme autom do Budapešti a potom lietadlom do Istanbulu. Zo súťaže RoboCup Junior Slovensko postúpili dva naše tímy XLC a SNET. V Istanbule sme nastúpili v zložení - tím XLC Jakub Krošlák, Marek Šuppa a tím SNET Adrián Matejov. Súťažili sme v robotickom futbale v kategórii Soccer B (tím XLC) a Soccer A Secondary Lightweight (tím SNET).
Čím bolo Turecko pre vás najexotickejšie?
-Bolo toho dosť, čo nás fascinovalo. Preplnené ulice, ich každodenný ruch, neustále trúbenie áut, dopravné zápchy, pokrikovanie i obťažovanie pouličnými neodbytnými predavačmi. Boli to aj prekrásne historické pamiatky, ktoré dýchajú minulosťou, akoby sa tu práve teraz čas zastavil. Krásna prístavná scenéria pri mori, húževnatí ľudia a ich mentalita. Kontrastná bola aj historická a moderná časť Istanbulu.
Dokázali ste v Istanbule nebyť hladní?
-Turci sú známi svojimi kulinárskymi špecialitami, hlav-ne kebabom na každom rohu. Dlho sme odolávali nakupovaniu na ulici, ale predsa nás to zlomilo. Kebab bol naozaj výborný. Inak sme sa stravovali v reštauračnej hale a v typických tureckých fastfoo-doch.
Spriatelili ste sa aj s niektorými výpravami z Európy?
-Boli to tímy z Portugalska, Španielska, Nemecka, Maďarska i Švajčiarska, ale aj z iných krajín, napr. zo štátu Macao. Na programe bola výmena skúseností a poznatkov, samozrejme, v anglickom a nemeckom jazyku.
Kde ste boli ubytovaní a v akých podmienkach?
-Boli sme ubytovaní v hoteli Sagcanlar neďaleko mora a prístavu v historickej časti Istanbulu. V blízkosti sa nachádzal známy Grand Bazar, mešity – Blue Masque, Hagia Sofia a iné pamiatky, Bosporský prieliv a na dohľad aj Bosporský most a ázijský kontinent. Milo nás prekvapilo príjemné prostredie hotela, kvalita izieb a priateľský personál. Na dopravu sme používali svoje nohy a hlavne metro a električky.
Kde a ako prebiehali súťaže?
-Dejiskom majstrovstiev sveta v robotike RoboCup 2011 bolo expo výstavisko Fuar Merkezi Expocenter Istanbul. Súťaže prebiehali v moderných halách na výstavisku v blízkosti hlavného Istanbulského letiska Attaturk. Po registrácii tímov sa práca rozbehla naplno – nastavovanie a testovanie robotov, programovanie a testovanie taktiky, riešenie problémov a ďalšie činnosti v závislosti na podmienkach súťaže. Sledovali sme jedným okom aj konkurenciu a činnosť súperov. Takto sme „fungovali“ od rána do večerných hodín a z haly sme odchádzali za tmy. Každý tím hral tri zápasy denne.
Ako hodnotíte svoje výsledky v súťažiach ?
To, že sme sa prebojovali do štvrťfinále, do osmičky najlepších a super tímov sveta, je obrovský úspech. Je to aj najväčší historický úspech v dejinách slovenského RoboCupu v kategórii robotického futbalu. Tím XLC sa umiestnil na celkovom 7. mieste v supertímoch na svete a 22. mieste jednotlivcov spomedzi 45 tímov sveta v kategórii Soccer B. Tím SNET sa umiestnil na 14. mieste v jednotlivcoch spomedzi 20 tímov sveta v kategórií Soccer A Lightweight Secondary.
Prekvapilo vás niečo v Turecku?
-Najväčším prekvapením bol náš úspech z postupu do štvrťfinále a celkové umiestnenie na RoboCupe 2011. Húževnatá a zmysluplná práca, „megawatty“ hodín strávených nad návrhom robotov, konštrukciou a ich realizáciou, programovaním a testovaním priniesli svoje ovocie.
Ako hodnotíte generáciu žiakov – Marek Šuppa, Jakub Krošlák, Ján Ďurkáč, Adrián Matejov, Peter Fodora a Martin Faltus, s ktorými ste pracovali viac rokov?
-S týmito žiakmi som pracoval od 1. triedy na hodinách informatiky, na krúžkoch a ostatní sa postupne pridali. Prelom nastal v roku 2008, kedy sme na jeseň vytvorili priestor pre učebňu robotiky. Vtedy sme položili základy robotiky na našej škole. Začali sme s Legom - stavebnicou Lego Mindstorms Education NXT. Postupne žiakov práca tak zaujala, že nebolo možné ukončiť prácu do neskorých večerných hodín. Vytvorili sme mnoho funkčných prototypov robotov, ktoré sú jedinečné a funkčné dodnes.
Čo vám táto práca a spolupráca dala?
-Po štyroch rokoch sa zo žiakov stali skúsení konštruktéri a programátori, ktorých táto práca veľmi baví a priťahuje. Neuspokojili sme sa len so stavbou robotov zo stavebnice Lego, ale rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou, cestou vlastného návrhu robota. Bola to úloha veľmi ťažká a v podmienkach základnej školy asi aj ťažko realizovaná. Po úspechoch našich tímov na robotických súťažiach RoboCup na Slovensku a vo svete to už bola nevyhnutnosť aj z hľadiska konkurencie. Pracovné nasadenie bolo obrovské.
Podarilo sa nám navrhnúť, skonštruovať a naprogramovať štyroch robotov vlastnej konštrukcie, dvoch vlastných všesmerových robotov pre robotický futbal Soccer B. Ďalej to boli ďalšie dva roboty vlastnej konštrukcie pre Soccer A Lightweight kombináciou vlastnej konštrukcie, elektroniky a Lego súčiastok. Výsledky našej práce sú odrazom troch rokov intenzívnej a tvorivej práce, tisícok hodín strávených pri riešení návrhu, konštrukcii, programovaní a testovaní robotických strojov. Pracovať s takýmto zanietením sú schopní iba technicky nadaní ľudia.
Zrejme to je aj zákonité, že takíto zapálení a odborne zdatní žiaci nie sú aj v rámci veľkej školy samozrejmosťou...
-Postaviť tím konštruktérov a programátorov nie je ľahké. Postaviť tím a dosiahnuť úspech, to sú množstvá nespočítateľných hodín práce, úspechov, ale aj neúspechov, prekonávanie prekážok a problémov. Až potom sa dá dosiahnuť úspech. Žiaci prichádzajú a odchádzajú, taký je kolobeh aj v našej škole. Táto generácia nám priniesla zanietených a obetavých žiakov zo zmyslom pre zodpovednosť, disciplínu a obrovskú trpezlivosť aj pri presťahovávaní všetkého nášho robotického vybavenia a príslušenstva v rámci rekonštrukcie celej našej školy. Úspech na majstrovstvách sveta RoboCup 2011 v Turecku je výsledkom trojročnej intenzívnej a cieľavedomej práce na tvorbe robotov pre robotický futbal, ale je to aj o vzťahu učiteľ – žiak, či žiak - učiteľ a o pochopení a podpore zo strany rodičov.