Topoľčanci súťažili s robotmi aj v Istanbule

Žiaci zo Základnej školy na Tribečskej ulici precestovali so svojimi robotmi celý svet.

Robotické tímy XLC a SNET na MS RoboCup2011 v Turecku. Zľava Adrián Matejov, Marek Šuppa, Rastislav Gaži, Jakub Krošlák.Robotické tímy XLC a SNET na MS RoboCup2011 v Turecku. Zľava Adrián Matejov, Marek Šuppa, Rastislav Gaži, Jakub Krošlák. (Zdroj: ARCHÍV-RASTISLAV GAŽI)

TOPOĽČANY, ISTANBUL. Robotický tím žiakov Základnej školy na Tribečskej ulici sa v posledných troch rokoch zúčastnil na troch majstrovstvách sveta v robotike. V roku 2009 to bol rakúsky Graz, v roku 2010 Singapur a v minulom roku sa robotici celého sveta stretli v „dvojkontinentálnom“ Istanbule.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na všetky tri majstrovstvá sveta si robotické tímy tejto školy vybojovali postup pod vedením učiteľa Rastislava Gažiho, hlavného architekta týchto úspechov, ktorého sme s určitým odstupom od posledného leta požiadali o rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sa Vám na týchto troch MS darilo najviac?

-Pätnásty ročník majstrovstiev sveta v robotike RoboCup 2011 sa konal 5. až 11. júla 2011 v orientálnom meste Istanbul v Turecku. Graz je veľmi pekné a historicky zaujímavé mesto. Singapur veľmi moderné, ale Istanbul dýcha históriou Orientu s jeho historickými uličkami, mešitami a prístav-mi. Zo všetkých troch majstrovstiev sveta sa nám najviac darilo a najúspešnejší sme boli práve v Istanbule. Na tieto majstrovstvá sveta si vybojovali postup dva naše robotické tímy - XLC a SNET - v kategórii robotický futbal (Soccer).

Ako a v akom zložení ste do Istanbulu cestovali?

-Cestovali sme autom do Budapešti a potom lietadlom do Istanbulu. Zo súťaže RoboCup Junior Slovensko postúpili dva naše tímy XLC a SNET. V Istanbule sme nastúpili v zložení - tím XLC Jakub Krošlák, Marek Šuppa a tím SNET Adrián Matejov. Súťažili sme v robotickom futbale v kategórii Soccer B (tím XLC) a Soccer A Secondary Lightweight (tím SNET).

SkryťVypnúť reklamu

Čím bolo Turecko pre vás najexotickejšie?

-Bolo toho dosť, čo nás fascinovalo. Preplnené ulice, ich každodenný ruch, neustále trúbenie áut, dopravné zápchy, pokrikovanie i obťažovanie pouličnými neodbytnými predavačmi. Boli to aj prekrásne historické pamiatky, ktoré dýchajú minulosťou, akoby sa tu práve teraz čas zastavil. Krásna prístavná scenéria pri mori, húževnatí ľudia a ich mentalita. Kontrastná bola aj historická a moderná časť Istanbulu.

Dokázali ste v Istanbule nebyť hladní?

-Turci sú známi svojimi kulinárskymi špecialitami, hlav-ne kebabom na každom rohu. Dlho sme odolávali nakupovaniu na ulici, ale predsa nás to zlomilo. Kebab bol naozaj výborný. Inak sme sa stravovali v reštauračnej hale a v typických tureckých fastfoo-doch.

SkryťVypnúť reklamu

Spriatelili ste sa aj s niektorými výpravami z Európy?

-Boli to tímy z Portugalska, Španielska, Nemecka, Maďarska i Švajčiarska, ale aj z iných krajín, napr. zo štátu Macao. Na programe bola výmena skúseností a poznatkov, samozrejme, v anglickom a nemeckom jazyku.

Kde ste boli ubytovaní a v akých podmienkach?

-Boli sme ubytovaní v hoteli Sagcanlar neďaleko mora a prístavu v historickej časti Istanbulu. V blízkosti sa nachádzal známy Grand Bazar, mešity – Blue Masque, Hagia Sofia a iné pamiatky, Bosporský prieliv a na dohľad aj Bosporský most a ázijský kontinent. Milo nás prekvapilo príjemné prostredie hotela, kvalita izieb a priateľský personál. Na dopravu sme používali svoje nohy a hlavne metro a električky.

Kde a ako prebiehali súťaže?

-Dejiskom majstrovstiev sveta v robotike RoboCup 2011 bolo expo výstavisko Fuar Merkezi Expocenter Istanbul. Súťaže prebiehali v moderných halách na výstavisku v blízkosti hlavného Istanbulského letiska Attaturk. Po registrácii tímov sa práca rozbehla naplno – nastavovanie a testovanie robotov, programovanie a testovanie taktiky, riešenie problémov a ďalšie činnosti v závislosti na podmienkach súťaže. Sledovali sme jedným okom aj konkurenciu a činnosť súperov. Takto sme „fungovali“ od rána do večerných hodín a z haly sme odchádzali za tmy. Každý tím hral tri zápasy denne.

Ako hodnotíte svoje výsledky v súťažiach ?

To, že sme sa prebojovali do štvrťfinále, do osmičky najlepších a super tímov sveta, je obrovský úspech. Je to aj najväčší historický úspech v dejinách slovenského RoboCupu v kategórii robotického futbalu. Tím XLC sa umiestnil na celkovom 7. mieste v supertímoch na svete a 22. mieste jednotlivcov spomedzi 45 tímov sveta v kategórii Soccer B. Tím SNET sa umiestnil na 14. mieste v jednotlivcoch spomedzi 20 tímov sveta v kategórií Soccer A Lightweight Secondary.

Prekvapilo vás niečo v Turecku?

-Najväčším prekvapením bol náš úspech z postupu do štvrťfinále a celkové umiestnenie na RoboCupe 2011. Húževnatá a zmysluplná práca, „megawatty“ hodín strávených nad návrhom robotov, konštrukciou a ich realizáciou, programovaním a testovaním priniesli svoje ovocie.

Ako hodnotíte generáciu žiakov – Marek Šuppa, Jakub Krošlák, Ján Ďurkáč, Adrián Matejov, Peter Fodora a Martin Faltus, s ktorými ste pracovali viac rokov?

-S týmito žiakmi som pracoval od 1. triedy na hodinách informatiky, na krúžkoch a ostatní sa postupne pridali. Prelom nastal v roku 2008, kedy sme na jeseň vytvorili priestor pre učebňu robotiky. Vtedy sme položili základy robotiky na našej škole. Začali sme s Legom - stavebnicou Lego Mindstorms Education NXT. Postupne žiakov práca tak zaujala, že nebolo možné ukončiť prácu do neskorých večerných hodín. Vytvorili sme mnoho funkčných prototypov robotov, ktoré sú jedinečné a funkčné dodnes.

Čo vám táto práca a spolupráca dala?

-Po štyroch rokoch sa zo žiakov stali skúsení konštruktéri a programátori, ktorých táto práca veľmi baví a priťahuje. Neuspokojili sme sa len so stavbou robotov zo stavebnice Lego, ale rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou, cestou vlastného návrhu robota. Bola to úloha veľmi ťažká a v podmienkach základnej školy asi aj ťažko realizovaná. Po úspechoch našich tímov na robotických súťažiach RoboCup na Slovensku a vo svete to už bola nevyhnutnosť aj z hľadiska konkurencie. Pracovné nasadenie bolo obrovské.

Podarilo sa nám navrhnúť, skonštruovať a naprogramovať štyroch robotov vlastnej konštrukcie, dvoch vlastných všesmerových robotov pre robotický futbal Soccer B. Ďalej to boli ďalšie dva roboty vlastnej konštrukcie pre Soccer A Lightweight kombináciou vlastnej konštrukcie, elektroniky a Lego súčiastok. Výsledky našej práce sú odrazom troch rokov intenzívnej a tvorivej práce, tisícok hodín strávených pri riešení návrhu, konštrukcii, programovaní a testovaní robotických strojov. Pracovať s takýmto zanietením sú schopní iba technicky nadaní ľudia.

Zrejme to je aj zákonité, že takíto zapálení a odborne zdatní žiaci nie sú aj v rámci veľkej školy samozrejmosťou...

-Postaviť tím konštruktérov a programátorov nie je ľahké. Postaviť tím a dosiahnuť úspech, to sú množstvá nespočítateľných hodín práce, úspechov, ale aj neúspechov, prekonávanie prekážok a problémov. Až potom sa dá dosiahnuť úspech. Žiaci prichádzajú a odchádzajú, taký je kolobeh aj v našej škole. Táto generácia nám priniesla zanietených a obetavých žiakov zo zmyslom pre zodpovednosť, disciplínu a obrovskú trpezlivosť aj pri presťahovávaní všetkého nášho robotického vybavenia a príslušenstva v rámci rekonštrukcie celej našej školy. Úspech na majstrovstvách sveta RoboCup 2011 v Turecku je výsledkom trojročnej intenzívnej a cieľavedomej práce na tvorbe robotov pre robotický futbal, ale je to aj o vzťahu učiteľ – žiak, či žiak - učiteľ a o pochopení a podpore zo strany rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 994
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 842
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 190
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 434
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 215
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 002
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 111
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 362
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 356
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 027
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 002
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 111
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 362
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 118
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 356
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu