KLÁTOVA NOVÁ VES. Románsky kostol Panny Márie Kráľovnej anjelov v Sádku je veľmi vzácnou pamiatkou, ktorej počiatky siahajú minimálne do 12. storočia. Kostolík dlhé roky chátral, až sa jeho opravy rozhodol ujať reštaurátor Martin Mikuláš so svojimi spolupracovníkmi. „Bol to pre mňa tajomný kostolík, o ktorom som veľmi málo vedel a vždy ma lákal. Preto som sa v rámci mojej diplomovej práce snažil pozháňať všetky možné materiály k jeho histórii,“ povedal Martin Mikuláš.
Začali s obnovou fasády
O rok neskôr (2006) požiadal Mikuláš spolu so správcom farnosti Štefanom Vojtkom o grant z ministerstva kultúry vo výške 300–tisíc Sk. Vďaka týmto peniazom začali na kostole prvé intenzívne práce. Zamerala sa celá fasáda pamiatky a prebehli aj sondážne práce. Vysokým prínosom výskumu bolo zistenie troch románskych, troch gotických a viacerých novovekých etáp vývoja objektu. Prvé práce mali skôr vedecký charakter. Reštaurátorské práce začali až o dva roky neskôr.
„Až v roku 2008 sme začali s opravou vonkajšej fasády, takže ľudia mohli konečne vidieť, že sa pracuje,“ povedal s úsmevom Mikuláš. „Bohužiaľ, vtedy sme sa stretli aj s veľkým pesimizmom a nedôverčivosťou ľudí, ktorí neverili, že sa nám podarí s kostolíkom niečo spraviť,“ pokračoval Martin Mikuláš. Aj napriek mnohým ťažkostiam kostolík získal novú fasádu s vápennou gletovanou omietkou. Predĺžila sa šindľová strecha lode, izolovali sa vonkajšie základy, opravila sa strecha veže a urobili sa mnohé ďalšie práce.
Nečakané objavy
Po tom, ako sa podarilo ako-tak dokončiť práce na exterié-ri kostola, reštaurátori sa presunuli do interiéru. „Samého ma prekvapuje, koľko nových objavov sa nám podarilo objaviť v takom malom kostolíku. Pod podlahou sme georadarom našli až sedem krýpt a podarilo sa odhaliť veľa vzácnych fresiek z 13. až 15. storočia, ktoré v minulosti zdobili steny kostola,“ povedal s nadšením Mikuláš. Za zmien-ku určite stojí i stredoveká monumentálna 4,5-metrová maľba postavy Jána Krstiteľa, ktorá nemá podľa Martina Mikuláša široko-ďaleko obdoby. „Pôsobivý je tiež objav kostry 8-mesačného dieťaťa, ktoré zomrelo na nedostatok vitamínu D. Podľa jednej antropologičky z Kanady ide o veľmi unikátny objav, nakoľko v archeológii nebol takýto dôkaz choroby ešte nájdený.“
I keď sú práce v súčasnosti v plnom prúde, ich koniec je zatiaľ v nedohľadne. V roku 2011 sa odkryli a zreštaurovali stredoveké nástenné maľby vo svätyni kostola, a tak ich návštevník po viac ako 500 rokoch môže znovu vidieť.
„Vždy, keď sa zdá, že kostol už vydal všetky svoje tajomstvá, tak nám odhalí nový, nečakaný objav, ktorý nás prekvapí. Ak pôjde všetko ako doteraz, najväčšie práce v interiéri kostola by sa mohli skončiť asi do dvoch rokov. Potom by sa kostolík mohol začať využívať vo väčšej miere,“ poznamenal Mikuláš.
Obradná sieň i múzeum
Kostolík Panny Márie Kráľovnej anjelov by mohol prilákať množstvo zvedavcov do tejto oblasti. „Už teraz sem chodí množstvo turistov.
Dokonca sem zavítal aj plný autobus z Maďarska i z Čiech. Preto občianske združenie, ktoré má na starosti opravu kostolíka, vydalo brožúrka o kostole, ktorá slúži ako textový sprievodca jeho históriou.
Dúfam, že sa nám podarí nájsť nejakého človeka z blízkej dediny, ktorý by mohol pôsobiť ako sprievodca.“ Kostolík určite priláka i mladé páry, ktoré sa tu budú chcieť zosobášiť. Taktiež sa tu budú môcť usporadúvať i komorné koncerty a spevácke vystúpenia.
„Na to, aby bol kostolík plne funkčný pre všetkých návštevníkov, budeme tu, samozrejme, musieť urobiť ešte poriadny kus práce. Bude treba do kostola dotiahnuť elektriku, vymeniť staré nevhodné lavice a problémom je aj strecha,“ dodal Mikuláš. Súčasná strecha kostolíka bola vyhotovená pred dvadsiatimi rokmi z drevených šindľov a je len otázkou času, kedy cez ňu začne zatekať.
„Rád by som bol, keby sa nám podarilo celú drevenú strešnú krytinu vymeniť za keramickú, tzv. prejzovú krytinu, ktorá bola na kostole v 15. storočí. Bohužiaľ, takéto niečo je zatiaľ úplne mimo našej možnosti,“ dodal Martin Mikuláš. Najbližšia svätá omša sa bude konať v kostole na Veľkonočný pondelok.