TOPOĽČANY. Veľká noc v ľudových tradíciách odštartovala v pondelok 2. apríla slávnostným otvorením v topoľčianskej galérii. Toto podujatie organizuje mesto už po tretíkrát. Počas tohto ročníka prišlo ukázať svoje výrobky vyše dvadsať vystavovateľov, ktorí priamo v galérii zdobili vajíčka, vyrezávali z dreva či predávali svoje pekárenské výrobky. „Som rád, že nám z roka na rok pribúda vystavovateľov,“ povedal primátor Topoľčian Peter Baláž.
Zdobenie vajíčka trvá hodiny
Priamo na mieste sa venoval výzdobe vajíčok Pavel Tyirjak z Partizánskeho: „Zdobím slepačie, kačacie i husacie vajíčka a využívam pri tom techniky madeira a rišelié.“ Tyirjak sa začal zaoberať zdobením kraslíc, aby mu rýchlejšie ubehol čas na dôchodku.
„Na kraslice si nakreslím vzor, ktorý potom vyvŕtam vŕtačkou. Keďže som kedysi pracoval v propagácii a ku kresleniu som mal veľmi blízko, netrvalo mi dlho, aby som sa to naučil,“ dodal Tyirjak s tým, že vyzdobenie jedného vajíčka mu trvá štrnásť až dvadsať hodín.
Ďalší vystavovateľ, Jozef Dedík z Topoľčian, zdobil kraslice drôtikovaním. „K tejto záľube som sa dostal vďaka svojej žene. Raz ukazovali zdobenie vajíčok v televízii. Veľmi sa mi to nepáčilo a skritizoval som to. Manželka mi povedala, aby som nekritizoval a urobil. Tak som ju poslúchol a venujem sa tomu už dvanásť rokov,“ povedal s úsmevom Dedík.
Bratislavské rožky zaujali najviac
Najväčší záujem však bol o výrobky študentov Strednej odbornej školy na Krušovskej ulici 2091. Podarilo sa im totižto predať počas dvoch hodín štyri stovky bratislavských rožkov. „Kto mohol, robil od šiestej hodiny rožky. Som preto rada, že je o ne taký záujem. Ľudia ešte kupujú medové pláty a ozdobené medovníčky, pretože takéto výrobky veľmi odbremenia gazdinú,“ povedala učiteľka Mária Tereková. Žiaci sa taktiež popýšili výstavnými exponátmi, ktoré robia v rámci odborného výcviku.
Po slávnostnom otvorení nasledoval krátky kultúrny program na Námestí M. R. Štefánika, ktorý zorganizovala Základná umelecká škola Ladislava Mokrého a Detský folklórny súbor Žochárik. Deti odtancovali a odspievali viacero ľudových piesní a potom sa pobrali k rieke Nitra, kde tradične utopili Morenu.