TOPOĽČANY. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Topoľčanoch pri stanovovaní množstva dusičnanov vo vzorkách vody, ktorú priniesli občania z vlastných zdrojov počas Svetového dňa vody, zistil, že viac ako polovica prinesených vzoriek nezodpovedala požiadavkám na kvalitu pitnej vody. Pracovníci otestovali 57 vzoriek. Tridsaťšesť z nich malo obsah dusičnanov vyšší ako 50 mg/l.
Voda z vodovodu je bezpečná
„Minulý rok sme zaznamenali veľký záujem o analýzu aj z okresov Bánovce nad Bebravou a Partizánske. Otestovali sme až 221 vzoriek, a keďže to nie je lacná záležitosť, tento rok sme analyzovali iba vzorky z domových studní v okrese Topoľčany, ktorý územne patrí do kompetencie nášho úradu,“ prezradila nám vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia na RÚVZ v Topoľčanoch Mária Škodová. Pracovníci RÚVZ neanalyzovali vzorky z vodovodu, pretože v tejto vode je obsah dusičnanov veľmi nízky. Navyše táto voda je pravidelne kontrolovaná prevádzkovateľmi vodovodov aj RÚVZ.
„V porovnaní s minulým rokom sa situácia výrazne nezmenila. Ani sa nedá očakávať, že by sa výsledky zmenili,“ povedala Škodová.
Varením dusičnany neodstránite
Ukladanie dusičnanov vo vode je dlhodobý proces. Najviac sa dostávajú do zdrojov vody vďaka hnojeniu. Časť sa tam dostáva aj z odpadových vôd z domácností a z nezabezpečených chovov hospodárskych zvierat. Problematické sú najmä podpovrchové zdroje vody, keďže voda, ktorá sa do nich dostáva, sa nestihne prefiltrovať cez vrstvy pôdy.
„Tým, ktorým sme namerali v studniach vysoký obsah dusičnanov, sme odporučili, aby vodu nekonzumovali a ani nepoužívali na varenie, keďže dusičnany sa varom nedajú odstrániť,“ uviedla Škodová. Takáto voda je vhodná iba na polievanie v záhrade alebo umývanie.
Voda sa dá filtrovať
V topoľčianskom okrese je ešte šesť obcí, ktoré nie sú pripojené na verejný vodovod. Ich obyvatelia sú odkázaní na vlastný zdroj vody a v zásade majú dve možnosti, ako sa s touto situáciou vyrovnať. Môžu buď kupovať balenú vodu z obchodu, alebo vodu prečistiť cez filter. „Myslím si, že takýchto zariadení je v súčasnosti dostatok a nie je problém ich zohnať,“ poznamenala Škodová. Podľa nariadenia vlády, na území Slovenskej republiky je povolená medzná hodnota obsahu dusičnanov 50 mg/l pre dospelých, pre dojčatá je to 10 mg/l. Dusičnany poškodzujú zdravie človeka najmä pri dlhodobom požívaní. Môžu škodiť nepriamo tým, že sa v tráviacom trakte môžu redukovať na dusitany, ktoré reagujú s amínmi z potravy za vzniku nitrozamínov, ktoré sú potenciálnymi karcinogénmi. Ohrozené sú nimi aj dojčatá, keďže tieto látky reagujú v krvi s hemoglobínom a vzniká methemoglobín, ktorý nie je schopný prenášať kyslík, preto je ohrozené normálne okysličovanie tkanív.