BOJNÁ. Archeológovia nemajú peniaze na výskumy ani na ďalšiu vedeckú a prezentačnú činnosť. Musia zháňať sú- kromných sponzorov.
„Podarilo sa nám získať podporu na výskum v Cinobani aj pre lokalitu Bojná. Ja chápem, že v tejto ťažkej situácii treba vyvíjať tlak aj na nás, aby sme si vedeli pomôcť a získať zdroje. Skutočná veda sa ale nedá takto robiť a žiť zo dňa na deň,“ povedal Matej Ruttkay, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Aj podľa Karola Pietu, ktorý je šéfom slovenskej archeologickej expedície v Kuvajte a vedúcim výskumu na známom hradisku Bojná, sú takéto pomery pre rozvoj vedy nevyhovujúce a nedôstojné.
„Napriek úplnému zastaveniu dotácií na výskum a na vedecké účely archeológia stále žije a archeológovia stále robia a budú robiť ďalšie výskumy, aj keď možno v obmedzenejšej forme. A nielen výskumy, ale aj výstavy a expozície. Predchádzajúci minister kultúry svojho času promptne zareagoval na naše problémy a veríme, že aj nový minister pôjde týmto smerom,“ povedal Ruttkay.
Nedostatok financií ohrozuje aj medzinárodný projekt, v rámci ktorého sa unikátne nálezy z kniežacej hrobky v Poprade reštaurujú v laboratóriách v Nemecku.
„My sme z dotácií spolufinancovali aj túto rekonštrukciu. Teraz, keďže sme ostali na nule, tak sme sa ocitli vo veľkom probléme, lebo konzervácia bude podľa normálneho harmonogramu trvať skoro až do roku 2016,“ dodal Ruttkay.
Hrobku v Poprade-Matejovciach objavili v roku 2005, je európskym unikátom. Datovaná je do prelomu 5. a 6. storočia a podľa predbežných teórií by mohlo ísť o miesto posledného odpočinku germánskeho kniežaťa z kmeňa Vandalov.