BOJNÁ. Niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo v sobotu 19. mája otvorenia turistickej sezóny v topoľčianskom regióne. Podujatie sa uskutočnilo v rámci prokejtu Klaster Topoľčany, ktorého cieľom je podporovať rozvoj cestovného ruchu.
Počas celého dňa obce prezentovali svoje kultúrne zvyky či regionálne výrobky. Nechýbala ani súťaž vo varení halušiek i bohatý kultúrny program, v ktorom sa prezentovalo množsvo hudobných súborov.
Súčasťou programu bolo i otvorenie Múzea Veľkej Moravy, ktoré otvorili v zrekonštruovanom obecnom úrade. Múzeum zriadila Obec Bojná a Archeologický ústav SAV v Nitre. Hlavnú časť expozície tvoria predovšetkým vzácne nálezy z veľkomoravského hradiska objaveného práve v katastri Bojnej, sú v ňom však aj iné slovanské nálezy. Základ múzea tvoria predmety z pôvodnej expozície, ktorá v obci vznikla v roku 2007.
Okrem nového múzea predstaví archeologickú lokalitu aj skanzen priamo na hradisku. Bude to prvá etapa prezentácie tohto náleziska.
V lokalite Hradisko Valy sa v tomto roku majú s podporou ministerstva kultúry realizovať prvé stavby, ktoré majú začať dlhodobé sprístupňovanie celého tohto pamiatkového areálu, uviedol vedúci výskumu Karol Pieta. V prvej etape sa má na hradisku zrekonštruovať jedno obydlie starých Slovanov a vstupná brána do opevnenia.
Hradisko v Bojnej patrí k mimoriadne významným lokalitám z predveľkomoravského i veľkomoravského obdobia. Preslávil ho predovšetkým nález vzácnych pozlátených plakiet, ktoré podľa odborníkov súvisia s kresťanskou misiou, zrejme z patriarchátu v severotalianskej Aquilei. Krátke texty na plaketách sú zároveň prvými dokladmi použitia písma u stredoeurópskych Slovanov.