TOPOĽČANY. Štátny archív v Topoľčanoch zorganizoval v piatok 8. júna pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov Deň otvorených dverí pod názvom Hra s heraldikou. Deň otvorených dverí organizuje archív každý rok a už tradične sa stretáva s veľkým úspechom.
Tohtoročný program bol pripravený hlavne pre žiakov základných škôl, ktorí si formou hry a súťaží vyskúšali svoje vedomosti z heraldiky a prezreli si heraldické poklady uložené v štátnom archíve.
O heraldike aj formou hry
K nahliadnutiu bola i výstava šľachtických erbov z Topoľčianskeho regiónu od autora Miroslava Kollára. „Aj napriek obmedzeným finančným prostriedkom sa snažíme pre žiakov pripraviť maximum. Tento rok sme sa zamerali najmä na piatakov, keďže v ich učebných osnovách sa nachádza aj čo–to z heraldiky,“ informovala nás riaditeľka archívu Oľga Kvasnicová.
Pri výklade erbu sa ľudia mýlia
Pracovníci archívu pripravili pre žiakov i prezentáciu, v ktorej im okrem iného objasnili pôvod topoľčianskeho erbu. Podľa odborníkov patrí mestský erb k tým najstarším práve preto, že je v ňom použitý dvojkríž. „Ten poukazuje na to, že Topoľčany sa profilovali ako mesto už v čase Arpádovcov,“ uviedla riaditeľka archívu.
Najväčší omyl, ktorého sa Topoľčanci pri vysvetľovaní erbu dopúšťajú je, že hviezdička symbolizuje židovskú komunitu v meste a polmesiac Turkov a ich nájazdy. „Nie je to pravda. Tieto dva symboly sa dostali do erbu preto, aby sa odlíšil od erbov ostatných miest, ktoré v nich majú dvojkríž,“ poznamenala Kvasnicová.