TOPOĽČANY. Niekoľko mladých ľudí z Topoľčian sa spojilo pod hlavičkou združenia TAM – Topoľčianske aktivity mladých a založilo v meste nové ochotnícke Divadlo Karamon. Svoje prvé divadelné vystúpenie – rozprávku pre deti - Poklad víly Rodarty, predviedli počas Dňa detí v oddychovom parku Margarétka. O vzniku ochotníckeho združenia a aj o prvom divadelnom predstavení sme sa rozprávali z režisérkou Luciou Holienčinovou a dramaturgičkou Dominikou Bačikovou.
Čo vás inšpirovalo k založeniu ochotníckeho divadla Karamon?
-Dominika Bačiková Asi pred dvomi rokmi ma o založenie divadla poprosil primátor mesta, no keďže vtedy som začala navštevovať vysokú školu a mala som rozbehnutý iný projekt, nemala som na také čosi vôbec čas. Teraz, keď som začala navštevovať druhý ročník, som si povedala, že dám niekoľkých ľudí dohromady.
Oslovila som aj Mateja Mervarta, o ktorom som vedela, že začal študovať hudobno-dramatické umenie.
Bolo ťažké zohnať dostatok ľudí pre takýto projekt?
-Dominika Bačiková Pôvodne som nechcela, aby malo naše divadlo zbytočne veľa členov. Bolo dôležité spojiť ľudí, ktorí budú v prvom rade spolu vychádzať. Pôvodne nás bolo iba sedem a postupne sa pridali aj ďalší.
V súčasnosti má Karamon jedenásť členov: Matej Mervart, Štefan Valach, Peter Ďurák, Daniela Krchňavá, Tomáš Zeník, Oto Paluš, Terézia Turčeková, Katka Masaryková, Terézia Haringová Veronika Szabová a ja.
Ako sa vám skúšalo?
-Lucia Holienčinová Veľmi zaujímavo (smiech). Skúšalo sa hlavne v pondelok a v nedeľu. V pondelok to vyzeralo lepšie, pretože v nedeľu sa nám väčšinou nechcelo a neboli sme ešte zohratí. Našťastie sa nám podarilo celú hru pripraviť počas jedného mesiaca.
Ako vznikalo vaše prvé divadelné predstavenie Poklad víly Rodarty?
-Lucia Holienčinová Dostali sme ponuku vystúpiť na topoľčianskom Dni detí, takže logicky sme museli vytvoriť niečo, čo by deti zabavilo a poučilo.
Čím je vaše predstavenie nezvyčajné?
-Lucia Holienčinová Chcela som napísať rozprávku, v ktorej by vystupovali nadprirodzené bytosti, zvieratká a postavičky zo súčasnosti, akou je Detektív Presný. Dalo by sa povedať, že to nie je obyčajná rozprávka, spájame v nej viacero motívov, aby si v nej každý divák vedel nájsť to svoje. Nielen deti, ale aj ich rodičia. Na druhej strane, okrem rozprávkového víťazstva dobra nad zlom tu hrá dôležitú úlohu aj ochrana životného prostredia a lesov ako výchovný element hry.
Samotný scenár má iba pätnásť strán, pričom divadelné predstavenie trvá asi štyridsať minút, čo dáva hercom príležitosť nielen na vlastné umelecké stvárnenie, ale aj na komunikáciu s publikom.
Páčila sa rozprávka publiku?
-Lucia Holienčinová Diváci boli úžasní, za čo im ešte raz ďakujeme.
Napriek tomu, že to bola naša druhá generálka a predstavenie sme videli prvý raz celé, všetko dopadlo dobre. Ak aj boli herci v úz-kych, diváci nás podporili svojím potleskom, čím vytvorili atmosféru, ktorá nás tlačila k lepším výkonom. Najväčším povzbudením pre nás bolo to, že divákom sa predstavenie páčilo a nebáli sa zapojiť.
Máte aj nejaké plány do budúcnosti?
-Dominika Bačiková Dostali sme ponuku vystúpiť na topoľčianskych hodoch, no uvidíme, či sa nám to podarí, keďže ľudia budú v auguste rozlietaní. Plánujeme vystúpiť aj v nemocnici na detskom oddelení počas Mikuláša. Samozrejme, snažíme sa realizovať aj iné akcie, ako bol prednedávnom projekt Frozen. Chceme do mesta vniesť život a urobiť tu trochu rozruch.