TOPOĽČANY. V stredu 4. júla sa uskutočnilo na Mestskom úrade v Topoľčanoch verejné prerokovanie Správy o hodnotení vplyvov na životné prostredie Stratégie cestovného ruchu v okrese Topoľčany, ktorá by mala z dlhodobého hľadiska stanoviť ciele a smer, ktorým by sa rozvoj cestovného ruchu mal uberať. Podľa Regionálnej rozvojovej agentúry Topoľčiansko je hlavným problémom v regióne najmä to, že jednotliví aktéri cestovného ruchu nespolupracujú.
Cyklotrasy potrebujú obnovu
„Bolo by dobré, ak by vznikla jedna organizácia, ktorá by koordinovala aktivity v cestovnom ruchu v regióne. Zatiaľ by túto funkciu mohlo plniť práve vznikajúce združenie Klaster Topoľčany, ktorému sa podarilo z fondov Európskej únie získať 200-tisíc eur na propagačné aktivity v oblasti turizmu,” informoval nás Miloslav Špoták, projektový manažér RRA Topoľčiansko.
Fakulta prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre práve spracováva pre Nitriansky samosprávny kraj štúdiu rozmiestnenia cyklotrás v kraji. Na pracovných stretnutiach sa zúčastňovali aj ľudia z topoľčianskeho regiónu. „Do tohto projektu je potrebné zapracovať návrhy, ktoré sú realistické a nezasahovali by príliš do chránených oblastí. Celý okres Topoľčany má výborné podmienky pre cyklotrasy, či už je to oblasť pod pohorím Tribeč alebo napríklad mikroregión pod Marhátom,” uviedol Špoták. Z Topoľčian smerom na Duchonku je vybudovaných v súčasnosti 82 kilometrov cyklo-trás, no tie by už potrebovali rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Tieto celkovo štyri cyklotrasy nadväzujú na cyklotrasy v oblasti Malej a Veľkej Lehoty a Bezovca, a tak spájajú okres s Vážskou cyklomagistrálou. Podľa Špotáka by bolo dobré, ak by v regióne vznikla tiež cyklotrasa, ktorá by spojila okres s Nitrou. „Realizovať takýto projekt je však finančne náročné a často môžu nastať problémy s vlastníkmi pozemkov,” dodal Špoták.
Pomôžu Duchonke odborníci?
Počas verejného prerokovania sa nezabudlo ani na rekreačnú oblasť Duchonka, ktorá už dávno stratila na svojom význame. Jej najväčším problémom je čistota vody a chýbajúca možnosť bezpečného kúpania.
„V súvislosti s touto problematikou by sme radi iniciovali vypracovanie odbornej štúdie, ktorá by systematicky zhodnotila stav vodnej nádrže, presne určila zdroje jej znečisťovania a navrhla riešenia na zvýšenie a dlhodobé udržanie kvality vody. Je to, samozrejme, beh na dlhé trate, no začať niekde musíme,” dodal Špoták.