TOPOĽČANY. Mnohí ľudia sa počas letných mesiacov rozhodnú vycestovať do zahraničia za lepším zárobkom. Problémom je, že existuje veľa podvodníkov, ktorí sa snažia získať od svojich klientov peniaze za sprostredkovanie zamestnania.
„Kto chce mať 100-percentnú istotu, že ho nikto nepodvedie, môže využiť služby siete EURES, ktorá sa nachádza na každom úrade práce,“ informoval nás Marek Daško z Úradu práce v Topoľčanoch. Ponuky do tohto systému prichádzajú takmer zo všetkých krajín Európskej únie.
Neplaťte nikdy vopred
„Spolupracujeme aj s renomovanými zahraničnými agentúrami, ktorým sa nikdy neplatí za sprostredkovanie zamestnania. Ak sa človek rozhodne využiť služby agentúr na Slovensku, nemal by platiť žiadne peniaze vopred. Je to porušenie zákona,“ povedal Marek Daško.
Sieť EURES eviduje v súčasnosti približne 125 voľných miest v zahraničí. Najväčší záujem je najmä o čašníkov, kuchárov, opatrovateľov či chyžné. Podľa Daška je veľký problém v tom, že mnoho ľudí neovláda cudzí jazyk. „Znalosť jazyka je dôležitá nielen preto, že je potrebné rozumieť nadriadenému, čo od nás vlastne vyžaduje, ale aj preto, že zamestnanec podpisuje pracovnú zmluvu, ktorej musí ro-zumieť. Nehovoriac o potrebe administratívnych úkonov po príchode do zahraničia, kedy znalosť jazyka je nevyhnutná," povedal Daško. Najnovším trendom pracovných agentúr je údajne aj to, že vyžadujú preloženie životopisu za poplatok. To však podľa Daška nie je práve najvhodnejšie riešenie, keďže životopis je vizitkou každého záujemcu o zamestnanie.
Povinnosti voči úradom
Ak klient úradu práce odchádza do zahraničia na obdobie dlhšie ako 15 dní, musí byť vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
V prípade, ak sa mu nepodarí nájsť prácu, úrad ho môže zaregistrovať hneď po tom, ako sa vráti na Slovensko. Vycestovanie do zahraničia treba tiež nahlásiť v zdravotnej poisťovni a v prípade potreby aj v sociálnej poisťovni.