TOPOĽČANY. Tribečské múzeum pripravilo vo svojich priestoroch unikátnu výstavu Cesta peňazí, ktorej cieľom je predstaviť cestu zlatej a striebornej rudy do podoby mincí. Okrem vlastných zbierkových predmetov vystavuje múzeum i zapožičané predmety z Múzea mincí v Kremnici a zo Slovenského banského múzea.
Nástroje i uniformy
Výstava má dve samostatné časti, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. V prvej múzeum prestavuje predmety používané pri ťažbe a spracovaní zlatonosnej rudy. Nechýbajú tu pracovné nástroje, kladivká či motyky. „Ťažiarske súpravy sa začali používať až v dvadsiatom storočí, no tie tu nemáme,“ informoval nás Mário Žáčik z Tribečského múzea.
Baníci kedysi používali i nástroje, pomocou ktorých skúšali, či sa rudu oplatí ťažiť. „Patrí sem skúšobná varecha, pinzeta, kliešte a, samozrejme, aj skúšobná pec,“ dodal Žáčik.
Múzeum vystavilo i historické uniformy baníkov, no do dnešných dní sa zachovali iba tie slávnostné, pretože pracovné boli vyhotovené z prírodných materiálov a baník ich vymenil niekoľko za rok. „Najstaršia uniforma, ktorú tu máme, je aušusnícka a pochádza z prvej polovice 19. storočia,“ povedal Mário Žáčik.
Mince
Druhá časť výstavy je zameraná najmä na mince a platidlá, ktoré sa používali na území našej republiky. Najstaršia minca výstavy je tetradrachma, ktorá pochádza približne z piateho storočia pred narodením Krista. „Má-me tu mince i významných cisárov, napríklad Marka Aurélia či Cézara,“ poznamenal spoluautor výstavy Bohuš Sasko.
Návštevníci si môžu prezrieť i časť pokladu, ktorý sa podarilo nájsť v Bánovciach nad Bebravou. Medené mince, ktoré sa podarilo nájsť, patrili Františkovi Rákoczimu, ktorý ich dával svojim vojakom ako formu úveru. Po skončení povstania sa mali mince zamieňať za hodnotnejšie. „Ako vieme, nakoniec však Rákoczi nevyhral a peniaze zostali stále v obehu, no obyvatelia ich nechceli príliš používať,“ dodal Sasko. Zaujímavosťou je i bankovka s hodnotou 2 000 korún z roku 1945, ktorá platila iba 60 dní. Výstava potrvá do 24. októbra.