VEĽKÉ UHERCE. Jedna z najobľúbenejších kaviarenských stoličiek tzv. thonetka s katalógovým číslom 14 píše časť svojej bohatej histórie aj na Slovensku. Viac ako 1,8 milióna kusov sa jej v minulom storočí vyrobilo vo fabrike vo Veľkých Uherciach.
Túto lokalitu na úpätí Tríbečských vrchov si ešte na sklonku 19. storočia pre svoju fabriku vybral Michael Thonet aj vďaka dostatku bukových lesov. "Práve toto bukové drevo sa dalo ľahko tvarovať pomocou pary a tak ho mohli ľahko spracovávať," hovorí miestna amatérska historička Elena Foltánová.
Fabrika vyrábala hlavne sedací ohýbaný nábytok, pričom ťažiskom bola práve spomínaná stolička. V tom čase tu pracovalo približne 700 robotníkov z celého okolia. "Fabrika bola poschodová, rozprestierala sa od horného majera až po faru. Mala aj vlastný elektrický prúd dodávaný z elektrárne," uviedla Foltánová.
Thonetovci dali miestnym robotníkom aj ubytovanie. Od roku 1981 tu ako jedna z prvých vôbec fungovala aj opatrovňa detí žien zamestnaných vo výrobe. Ako ďalej uviedla Foltánová, zriadená tu bola aj učňovská škola pre potreby fabriky. Vybudovaný bol aj vodovod v celkovej dĺžke 4,5 km. V obci sa s príchodom Thonetovcov rozvíjal kultúrny život. Založený bol požiarny zbor a dychovka. Dodnes sa tu nachádza hasičská striekačka z tohto obdobia.
"Závod zanikol v roku 1924 a majetok bol za kolaboráciu s Nemcami rodine skonfiškovaný a zoštátnený," podotkol starosta Milan Toma. Dnes už v obci slávu tejto rodiny pripomína len niekoľko budov. Jednou z nich je napríklad Thonetova vila, v ktorej dnes sídli detský domov. Na miestnom cintoríne sa nachádza rodinná hrobka Thonetovcov. Tragický osud Suzzi Thonetovej, ktorá sa zabila pri jazde na koni kvôli nešťastnej láske, pripomína zase pomník.