TOPOĽČANY. V centre Topoľčian sa počas uplynulých dní pohybovali cudzinci s podpisovými hárkami, ktoré boli označené logami UNICEF, OSN a Červeného kríža.
Peniaze vyberali pod zámienkou, že pomôžu hluchonemým. Tí sa však pomoci podľa všetkého nedočkajú, keďže ide o známu skupinu Rumunov, ktorá vyberá peniaze takmer po celom Slovensku. Zaznamenané boli prípady v Bratislave, Čadci, Nových Zámkoch, Považskej Bystrici, Prievidzi a Žiline.
Hliadka mestskej polície zistila, že jedna z kontrolovaných osôb bola hľadanou, preto privolala na miesto konania štátnu políciu.
Žaloba
Všetkých troch podozrivých sa podarilo zadržať pri obchodnom dome Jednota, kde ich priamo pri vyberaní peňazí prichytili príslušníci štátnej a mestskej polície.
„Chceme upozorniť ľudí aj v mene ostatných organizácií, že nejde o zbierku ani jednej z nich. Nikomu takémuto sme neposkytli súhlas na používanie loga našich organizácií a vnímame to ako zneužitie dôvery občanov,“ informovala nás tlačová tajomníčka Unicefu Anna Beňová.
Dotknuté organizácie podali pred tromi týždňami kvôli zneužívaniu lôg i trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. „Mali sme spätnú väzbu od polície, že podobné prípady rieši iba mestská polícia a nedokážu urobiť viac, iba to, že im skontrolujú doklady, udelia blokovú pokutu a potom ich musia pustiť,“ uviedla Beňová.
Zbierku treba ignorovať a volať políciu
Slovenský Červený kríž, Unicef i Svetová zdravotnícka organizácia na Slovensku podali žalobu aj z toho dôvodu, že takéto konanie poškodzuje dobré meno organizácií, mimovládneho sektora a charitatívnych zbierok. Anna Beňová zároveň upozornila, že ak niekto podobným ľuďom prispel a cíti sa byť poškodený, môže prísť na políciu a nahlásiť to. Je totižto veľmi ťažké určiť, či jednotlivé sumy uvedené na podpisových hárkoch napísali samotní darcovia alebo vyberajúci.
„Osoby využívajú možnosť voľného pohybu v rámci EÚ a súčasťou skupiny sú aj deti. Nezbierajú však peniaze na pomoc iným, ale žobrú pod rúškom falošnej zbierky, ku ktorej nemajú platné povolenie Ministerstva vnútra. Ak sa s nimi stretnete, odporúčame okamžite kontaktovať miestnu políciu,“ dodala Beňová.
Unicef organizuje každý rok iba jednu veľkú zbierku – Týždeň modrého gombíka, ktorý sa koná vždy tretí májový týždeň. Každý dobrovoľník musí byť riadne označený - má pokladničku s logom UNICEF, ktorá je zapečatená, je na nej unikátne číslo pokladničky a číslo povolenia zbierky MV SR, ďalej má pri sebe modré gombíky UNICEF a oblečené biele alebo modré tričko, v menších obciach pásku na rameno s logom UNICEF. „Dobrovoľník musí vedieť dať kontakt na koordinátora zbierky v meste, ktorému môžete zavolať a ktorý sa musí vedieť preukázať povolením o zbierke. Samozrejme, nezbiera žiadne podpisy,“ poznamenala Anna Beňová.
Dobrovoľnými koordinátormi sú zvyčajne učitelia/ky, partnerské mládežnícke organizácie, materské centrá či iní dobrovoľníci. Koordinátor má presný prehľad o tom, kto má ktorú pokladničku. Koordinátor má tiež u seba povolenie Ministerstva vnútra a dokáže riešiť všetko, čo sa týka pokladničiek v meste, ako aj spojiť sa s UNICEF v prípade potreby.
Každé číslo pokladničky je unikátne a UNICEF presne vie, v ktorom meste je ktoré číslo pokladničky a regionálni dobrovoľní koordinátori zase vedia mená dobrovoľníkov ku každej pokladničke v ulici.